Contents

XhosaEdit

PronunciationEdit

AdjectiveEdit

lowo

  1. that, that one

Related termsEdit


ZuluEdit

PronunciationEdit

PronounEdit

lowo

  1. that (class 1, class 3)

InflectionEdit

Stem -lówo
Full form lówo
Locative kúlówo
Full form lówo
Locative kúlówo
Copulative yilówo
Possessive forms
Modifier Substantive
Class 1 wálówo ówálówo
Class 2 bálówo ábálówo
Class 3 wálówo ówálówo
Class 4 yálówo éyálówo
Class 5 lálówo élálówo
Class 6 álówo áwálówo
Class 7 sálówo ésálówo
Class 8 zálówo ézálówo
Class 9 yálówo éyálówo
Class 10 zálówo ézálówo
Class 11 lwálówo ólwálówo
Class 14 bálówo óbálówo
Class 15 kwálówo ókwálówo
Class 17 kwálówo ókwálówo

See alsoEdit