maakeskeinen

Contents

FinnishEdit

Alternative formsEdit

AdjectiveEdit

maakeskeinen ‎(comparative maakeskeisempi, superlative maakeskeisin)

  1. (astronomy) geocentric

DeclensionEdit

Inflection of maakeskeinen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative maakeskeinen maakeskeiset
genitive maakeskeisen maakeskeisten
maakeskeisien
partitive maakeskeistä maakeskeisiä
illative maakeskeiseen maakeskeisiin
singular plural
nominative maakeskeinen maakeskeiset
accusative nom. maakeskeinen maakeskeiset
gen. maakeskeisen
genitive maakeskeisen maakeskeisten
maakeskeisien
partitive maakeskeistä maakeskeisiä
inessive maakeskeisessä maakeskeisissä
elative maakeskeisestä maakeskeisistä
illative maakeskeiseen maakeskeisiin
adessive maakeskeisellä maakeskeisillä
ablative maakeskeiseltä maakeskeisiltä
allative maakeskeiselle maakeskeisille
essive maakeskeisenä maakeskeisinä
translative maakeskeiseksi maakeskeisiksi
instructive maakeskeisin
abessive maakeskeisettä maakeskeisittä
comitative maakeskeisine

SynonymsEdit