Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

maa ‎(land) +‎ kreivi ‎(count, earl)

NounEdit

maakreivi

  1. landgrave (Landgraf)

DeclensionEdit

Inflection of maakreivi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative maakreivi maakreivit
genitive maakreivin maakreivien
partitive maakreiviä maakreivejä
illative maakreiviin maakreiveihin
singular plural
nominative maakreivi maakreivit
accusative nom. maakreivi maakreivit
gen. maakreivin
genitive maakreivin maakreivien
partitive maakreiviä maakreivejä
inessive maakreivissä maakreiveissä
elative maakreivistä maakreiveistä
illative maakreiviin maakreiveihin
adessive maakreivillä maakreiveillä
ablative maakreiviltä maakreiveiltä
allative maakreiville maakreiveille
essive maakreivinä maakreiveinä
translative maakreiviksi maakreiveiksi
instructive maakreivein
abessive maakreivittä maakreiveittä
comitative maakreiveineen
Read in another language