Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

makuu +‎ huone

NounEdit

makuuhuone

  1. bedroom

DeclensionEdit

Inflection of makuuhuone (Kotus type 48/hame, no gradation)
nominative makuuhuone makuuhuoneet
genitive makuuhuoneen makuuhuoneiden
makuuhuoneitten
partitive makuuhuonetta makuuhuoneita
illative makuuhuoneeseen makuuhuoneisiin
makuuhuoneihin
singular plural
nominative makuuhuone makuuhuoneet
accusative nom. makuuhuone makuuhuoneet
gen. makuuhuoneen
genitive makuuhuoneen makuuhuoneiden
makuuhuoneitten
partitive makuuhuonetta makuuhuoneita
inessive makuuhuoneessa makuuhuoneissa
elative makuuhuoneesta makuuhuoneista
illative makuuhuoneeseen makuuhuoneisiin
makuuhuoneihin
adessive makuuhuoneella makuuhuoneilla
ablative makuuhuoneelta makuuhuoneilta
allative makuuhuoneelle makuuhuoneille
essive makuuhuoneena makuuhuoneina
translative makuuhuoneeksi makuuhuoneiksi
instructive makuuhuonein
abessive makuuhuoneetta makuuhuoneitta
comitative makuuhuoneineen