Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

Meksiko +‎ -lainen

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈmeksikolɑi̯nen/

NounEdit

meksikolainen

  1. A Mexican person.

DeclensionEdit

Inflection of meksikolainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative meksikolainen meksikolaiset
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
singular plural
nominative meksikolainen meksikolaiset
accusative nom. meksikolainen meksikolaiset
gen. meksikolaisen
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
inessive meksikolaisessa meksikolaisissa
elative meksikolaisesta meksikolaisista
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
adessive meksikolaisella meksikolaisilla
ablative meksikolaiselta meksikolaisilta
allative meksikolaiselle meksikolaisille
essive meksikolaisena meksikolaisina
translative meksikolaiseksi meksikolaisiksi
instructive meksikolaisin
abessive meksikolaisetta meksikolaisitta
comitative meksikolaisineen

AdjectiveEdit

meksikolainen ‎(comparative meksikolaisempi, superlative meksikolaisin)

  1. Mexican (of, from, or something pertaining to Mexico).

DeclensionEdit

Inflection of meksikolainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative meksikolainen meksikolaiset
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
singular plural
nominative meksikolainen meksikolaiset
accusative nom. meksikolainen meksikolaiset
gen. meksikolaisen
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
inessive meksikolaisessa meksikolaisissa
elative meksikolaisesta meksikolaisista
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
adessive meksikolaisella meksikolaisilla
ablative meksikolaiselta meksikolaisilta
allative meksikolaiselle meksikolaisille
essive meksikolaisena meksikolaisina
translative meksikolaiseksi meksikolaisiksi
instructive meksikolaisin
abessive meksikolaisetta meksikolaisitta
comitative meksikolaisine

Derived termsEdit