meksikolainen

FinnishEdit

EtymologyEdit

Meksiko +‎ -lainen

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈmeksikolɑi̯nen/, [ˈme̞ks̠iko̞ˌlɑi̯ne̞n]
  • Rhymes: -ɑinen
  • Syllabification: mek‧si‧ko‧lai‧nen

NounEdit

meksikolainen

  1. A Mexican person.

DeclensionEdit

Inflection of meksikolainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative meksikolainen meksikolaiset
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
singular plural
nominative meksikolainen meksikolaiset
accusative nom. meksikolainen meksikolaiset
gen. meksikolaisen
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
inessive meksikolaisessa meksikolaisissa
elative meksikolaisesta meksikolaisista
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
adessive meksikolaisella meksikolaisilla
ablative meksikolaiselta meksikolaisilta
allative meksikolaiselle meksikolaisille
essive meksikolaisena meksikolaisina
translative meksikolaiseksi meksikolaisiksi
instructive meksikolaisin
abessive meksikolaisetta meksikolaisitta
comitative meksikolaisineen
Possessive forms of meksikolainen (type nainen)
possessor singular plural
1st person meksikolaiseni meksikolaisemme
2nd person meksikolaisesi meksikolaisenne
3rd person meksikolaisensa

AdjectiveEdit

meksikolainen (comparative meksikolaisempi, superlative meksikolaisin)

  1. Mexican (of, from, or something pertaining to Mexico).

DeclensionEdit

Inflection of meksikolainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative meksikolainen meksikolaiset
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
singular plural
nominative meksikolainen meksikolaiset
accusative nom. meksikolainen meksikolaiset
gen. meksikolaisen
genitive meksikolaisen meksikolaisten
meksikolaisien
partitive meksikolaista meksikolaisia
inessive meksikolaisessa meksikolaisissa
elative meksikolaisesta meksikolaisista
illative meksikolaiseen meksikolaisiin
adessive meksikolaisella meksikolaisilla
ablative meksikolaiselta meksikolaisilta
allative meksikolaiselle meksikolaisille
essive meksikolaisena meksikolaisina
translative meksikolaiseksi meksikolaisiksi
instructive meksikolaisin
abessive meksikolaisetta meksikolaisitta
comitative meksikolaisine
Possessive forms of meksikolainen (type nainen)
possessor singular plural
1st person meksikolaiseni meksikolaisemme
2nd person meksikolaisesi meksikolaisenne
3rd person meksikolaisensa
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.

Derived termsEdit