See also: lainen and -läinen

Finnish edit

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *-lainën; synchronically analyzable as a toponymic element -la +‎ -inen. Cognate with Estonian -lane, Veps -laine.

Attested since at least the Bible translation of 1548, which uses it in Mark 7.26 (Grekilainen) and Luke 4.27 (Syrialainen), among other places.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /-lɑi̯nen/, [-lɑ̝i̯ne̞n]
  • Does not automatically cause secondary stress

Suffix edit

-lainen (front vowel harmony variant -läinen, linguistic notation -lAinen)

  1. Combined with a place name, forms the noun for the inhabitant of a place; or an adjective meaning "of or relating to (the place)".
    Viro (Estonia) + ‎-lainen → ‎virolainen (Estonian)
    Savo (Savonia) + ‎-lainen → ‎savolainen (Savonian)
  2. Combined with a name, forms an adjective for a member of an organization or other defined group, a follower of philosophy etc.
    German Hegel + ‎-lainen → ‎hegeliläinen (Hegelian)
    kokoomus + ‎-lainen → ‎kokoomuslainen
  3. Combined with a common noun, forms nouns for people characterized by this noun.
    eläke (pension) + ‎-lainen → ‎eläkeläinen (pensioner)
    vuokra (rent) + ‎-lainen → ‎vuokralainen (tenant, lessee)
  4. Forms various diminutives; also used in surnames.
    repo ((dated) fox) + ‎-lainen → ‎repolainen ((nickname, poetic) fox)
Usage notes edit
  • Usually appended to the genitive or nominative singular stem.
  • Place names already ending in -la often do not duplicate the suffix, and their adjective forms may be formed with simply -inen (e.g. Karjalakarjalainen, not ˣkarjalalainen).
Declension edit

Noun:

Inflection of -lainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative -lainen -laiset
genitive -laisen -laisten
-laisien
partitive -laista -laisia
illative -laiseen -laisiin
singular plural
nominative -lainen -laiset
accusative nom. -lainen -laiset
gen. -laisen
genitive -laisen -laisten
-laisien
partitive -laista -laisia
inessive -laisessa -laisissa
elative -laisesta -laisista
illative -laiseen -laisiin
adessive -laisella -laisilla
ablative -laiselta -laisilta
allative -laiselle -laisille
essive -laisena -laisina
translative -laiseksi -laisiksi
abessive -laisetta -laisitta
instructive -laisin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of -lainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative -laiseni -laiseni
accusative nom. -laiseni -laiseni
gen. -laiseni
genitive -laiseni -laisteni
-laisieni
partitive -laistani -laisiani
inessive -laisessani -laisissani
elative -laisestani -laisistani
illative -laiseeni -laisiini
adessive -laisellani -laisillani
ablative -laiseltani -laisiltani
allative -laiselleni -laisilleni
essive -laisenani -laisinani
translative -laisekseni -laisikseni
abessive -laisettani -laisittani
instructive
comitative -laisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative -laisesi -laisesi
accusative nom. -laisesi -laisesi
gen. -laisesi
genitive -laisesi -laistesi
-laisiesi
partitive -laistasi -laisiasi
inessive -laisessasi -laisissasi
elative -laisestasi -laisistasi
illative -laiseesi -laisiisi
adessive -laisellasi -laisillasi
ablative -laiseltasi -laisiltasi
allative -laisellesi -laisillesi
essive -laisenasi -laisinasi
translative -laiseksesi -laisiksesi
abessive -laisettasi -laisittasi
instructive
comitative -laisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative -laisemme -laisemme
accusative nom. -laisemme -laisemme
gen. -laisemme
genitive -laisemme -laistemme
-laisiemme
partitive -laistamme -laisiamme
inessive -laisessamme -laisissamme
elative -laisestamme -laisistamme
illative -laiseemme -laisiimme
adessive -laisellamme -laisillamme
ablative -laiseltamme -laisiltamme
allative -laisellemme -laisillemme
essive -laisenamme -laisinamme
translative -laiseksemme -laisiksemme
abessive -laisettamme -laisittamme
instructive
comitative -laisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative -laisenne -laisenne
accusative nom. -laisenne -laisenne
gen. -laisenne
genitive -laisenne -laistenne
-laisienne
partitive -laistanne -laisianne
inessive -laisessanne -laisissanne
elative -laisestanne -laisistanne
illative -laiseenne -laisiinne
adessive -laisellanne -laisillanne
ablative -laiseltanne -laisiltanne
allative -laisellenne -laisillenne
essive -laisenanne -laisinanne
translative -laiseksenne -laisiksenne
abessive -laisettanne -laisittanne
instructive
comitative -laisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative -laisensa -laisensa
accusative nom. -laisensa -laisensa
gen. -laisensa
genitive -laisensa -laistensa
-laisiensa
partitive -laistaan
-laistansa
-laisiaan
-laisiansa
inessive -laisessaan
-laisessansa
-laisissaan
-laisissansa
elative -laisestaan
-laisestansa
-laisistaan
-laisistansa
illative -laiseensa -laisiinsa
adessive -laisellaan
-laisellansa
-laisillaan
-laisillansa
ablative -laiseltaan
-laiseltansa
-laisiltaan
-laisiltansa
allative -laiselleen
-laisellensa
-laisilleen
-laisillensa
essive -laisenaan
-laisenansa
-laisinaan
-laisinansa
translative -laisekseen
-laiseksensa
-laisikseen
-laisiksensa
abessive -laisettaan
-laisettansa
-laisittaan
-laisittansa
instructive
comitative -laisineen
-laisinensa

Adjective:

Inflection of -lainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative -lainen -laiset
genitive -laisen -laisten
-laisien
partitive -laista -laisia
illative -laiseen -laisiin
singular plural
nominative -lainen -laiset
accusative nom. -lainen -laiset
gen. -laisen
genitive -laisen -laisten
-laisien
partitive -laista -laisia
inessive -laisessa -laisissa
elative -laisesta -laisista
illative -laiseen -laisiin
adessive -laisella -laisilla
ablative -laiselta -laisilta
allative -laiselle -laisille
essive -laisena -laisina
translative -laiseksi -laisiksi
abessive -laisetta -laisitta
instructive -laisin
comitative -laisine
Possessive forms of -lainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative -laiseni -laiseni
accusative nom. -laiseni -laiseni
gen. -laiseni
genitive -laiseni -laisteni
-laisieni
partitive -laistani -laisiani
inessive -laisessani -laisissani
elative -laisestani -laisistani
illative -laiseeni -laisiini
adessive -laisellani -laisillani
ablative -laiseltani -laisiltani
allative -laiselleni -laisilleni
essive -laisenani -laisinani
translative -laisekseni -laisikseni
abessive -laisettani -laisittani
instructive
comitative -laisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative -laisesi -laisesi
accusative nom. -laisesi -laisesi
gen. -laisesi
genitive -laisesi -laistesi
-laisiesi
partitive -laistasi -laisiasi
inessive -laisessasi -laisissasi
elative -laisestasi -laisistasi
illative -laiseesi -laisiisi
adessive -laisellasi -laisillasi
ablative -laiseltasi -laisiltasi
allative -laisellesi -laisillesi
essive -laisenasi -laisinasi
translative -laiseksesi -laisiksesi
abessive -laisettasi -laisittasi
instructive
comitative -laisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative -laisemme -laisemme
accusative nom. -laisemme -laisemme
gen. -laisemme
genitive -laisemme -laistemme
-laisiemme
partitive -laistamme -laisiamme
inessive -laisessamme -laisissamme
elative -laisestamme -laisistamme
illative -laiseemme -laisiimme
adessive -laisellamme -laisillamme
ablative -laiseltamme -laisiltamme
allative -laisellemme -laisillemme
essive -laisenamme -laisinamme
translative -laiseksemme -laisiksemme
abessive -laisettamme -laisittamme
instructive
comitative -laisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative -laisenne -laisenne
accusative nom. -laisenne -laisenne
gen. -laisenne
genitive -laisenne -laistenne
-laisienne
partitive -laistanne -laisianne
inessive -laisessanne -laisissanne
elative -laisestanne -laisistanne
illative -laiseenne -laisiinne
adessive -laisellanne -laisillanne
ablative -laiseltanne -laisiltanne
allative -laisellenne -laisillenne
essive -laisenanne -laisinanne
translative -laiseksenne -laisiksenne
abessive -laisettanne -laisittanne
instructive
comitative -laisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative -laisensa -laisensa
accusative nom. -laisensa -laisensa
gen. -laisensa
genitive -laisensa -laistensa
-laisiensa
partitive -laistaan
-laistansa
-laisiaan
-laisiansa
inessive -laisessaan
-laisessansa
-laisissaan
-laisissansa
elative -laisestaan
-laisestansa
-laisistaan
-laisistansa
illative -laiseensa -laisiinsa
adessive -laisellaan
-laisellansa
-laisillaan
-laisillansa
ablative -laiseltaan
-laiseltansa
-laisiltaan
-laisiltansa
allative -laiselleen
-laisellensa
-laisilleen
-laisillensa
essive -laisenaan
-laisenansa
-laisinaan
-laisinansa
translative -laisekseen
-laiseksensa
-laisikseen
-laisiksensa
abessive -laisettaan
-laisettansa
-laisittaan
-laisittansa
instructive
comitative -laisineen
-laisinensa
Derived terms edit

Etymology 2 edit

From compounds with laji (kind, sort) +‎ -inen (compare lailla). The origin as a separate word can still be seen in the imperfect accommodation to vowel harmony. The suffix has been reinforced and influenced by the somewhat similar sounding -llinen (e.g. dialectal millinen for millainen).

Pronunciation edit

  • IPA(key): /-ˌlɑi̯nen/, [-ˌlɑ̝i̯ne̞n]
  • Rhymes: -ɑinen
  • Syllabification(key): lai‧nen
  • automatically causes secondary stress, due to the fact that this suffix was originally a component in a compound

Suffix edit

-lainen

  1. Combined with a pronoun, forms an adjective relating to the kind or nature of a person or an object.
    Synonyms: -moinen, kaltainen
    eri + ‎-lainen → ‎erilainen (different)
    eräs + ‎-lainen → ‎eräänlainen (kind of (a))
    mikä + ‎-lainen → ‎minkälainen / millainen (what kind of?)
    sama + ‎-lainen → ‎samanlainen (similar, of the same kind)
    se + ‎-lainen → ‎sellainen (such, of that kind)
    tämä + ‎-lainen → ‎tällainen / tälläinen (colloquial) (of this kind)
  2. Combined with the genitive form of an adjective, forms an adjective indicating a smaller degree of the quality than that described by the original adjective.
    Synonym: -hko
    heikko + ‎-lainen → ‎heikonlainen (relatively weak)
    oikea + ‎-lainen → ‎oikeanlainen (of a right kind (but not the right one))
    viileä + ‎-lainen → ‎viileänlainen (sort of cool)
Usage notes edit

As this suffix is historically a compound, it is not subject to vowel harmony in the standard language; with the exception of the word yhtäläinen, it always has back vowel harmony. In colloquial use it may have a front vowel variant, if not the speaker has not been explicitly taught to avoid that, which proves the rule moot.

Declension edit
Inflection of -lainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative -lainen -laiset
genitive -laisen -laisten
-laisien
partitive -laista -laisia
illative -laiseen -laisiin
singular plural
nominative -lainen -laiset
accusative nom. -lainen -laiset
gen. -laisen
genitive -laisen -laisten
-laisien
partitive -laista -laisia
inessive -laisessa -laisissa
elative -laisesta -laisista
illative -laiseen -laisiin
adessive -laisella -laisilla
ablative -laiselta -laisilta
allative -laiselle -laisille
essive -laisena -laisina
translative -laiseksi -laisiksi
abessive -laisetta -laisitta
instructive -laisin
comitative -laisine
Possessive forms of -lainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative -laiseni -laiseni
accusative nom. -laiseni -laiseni
gen. -laiseni
genitive -laiseni -laisteni
-laisieni
partitive -laistani -laisiani
inessive -laisessani -laisissani
elative -laisestani -laisistani
illative -laiseeni -laisiini
adessive -laisellani -laisillani
ablative -laiseltani -laisiltani
allative -laiselleni -laisilleni
essive -laisenani -laisinani
translative -laisekseni -laisikseni
abessive -laisettani -laisittani
instructive
comitative -laisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative -laisesi -laisesi
accusative nom. -laisesi -laisesi
gen. -laisesi
genitive -laisesi -laistesi
-laisiesi
partitive -laistasi -laisiasi
inessive -laisessasi -laisissasi
elative -laisestasi -laisistasi
illative -laiseesi -laisiisi
adessive -laisellasi -laisillasi
ablative -laiseltasi -laisiltasi
allative -laisellesi -laisillesi
essive -laisenasi -laisinasi
translative -laiseksesi -laisiksesi
abessive -laisettasi -laisittasi
instructive
comitative -laisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative -laisemme -laisemme
accusative nom. -laisemme -laisemme
gen. -laisemme
genitive -laisemme -laistemme
-laisiemme
partitive -laistamme -laisiamme
inessive -laisessamme -laisissamme
elative -laisestamme -laisistamme
illative -laiseemme -laisiimme
adessive -laisellamme -laisillamme
ablative -laiseltamme -laisiltamme
allative -laisellemme -laisillemme
essive -laisenamme -laisinamme
translative -laiseksemme -laisiksemme
abessive -laisettamme -laisittamme
instructive
comitative -laisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative -laisenne -laisenne
accusative nom. -laisenne -laisenne
gen. -laisenne
genitive -laisenne -laistenne
-laisienne
partitive -laistanne -laisianne
inessive -laisessanne -laisissanne
elative -laisestanne -laisistanne
illative -laiseenne -laisiinne
adessive -laisellanne -laisillanne
ablative -laiseltanne -laisiltanne
allative -laisellenne -laisillenne
essive -laisenanne -laisinanne
translative -laiseksenne -laisiksenne
abessive -laisettanne -laisittanne
instructive
comitative -laisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative -laisensa -laisensa
accusative nom. -laisensa -laisensa
gen. -laisensa
genitive -laisensa -laistensa
-laisiensa
partitive -laistaan
-laistansa
-laisiaan
-laisiansa
inessive -laisessaan
-laisessansa
-laisissaan
-laisissansa
elative -laisestaan
-laisestansa
-laisistaan
-laisistansa
illative -laiseensa -laisiinsa
adessive -laisellaan
-laisellansa
-laisillaan
-laisillansa
ablative -laiseltaan
-laiseltansa
-laisiltaan
-laisiltansa
allative -laiselleen
-laisellensa
-laisilleen
-laisillensa
essive -laisenaan
-laisenansa
-laisinaan
-laisinansa
translative -laisekseen
-laiseksensa
-laisikseen
-laisiksensa
abessive -laisettaan
-laisettansa
-laisittaan
-laisittansa
instructive
comitative -laisineen
-laisinensa
Derived terms edit

Anagrams edit