Finnish edit

Etymology edit

muodostaa +‎ -minen

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈmuo̯dostɑminen/, [ˈmuo̞̯do̞s̠ˌtɑ̝mine̞n]
  • Rhymes: -ɑminen
  • Syllabification(key): muo‧dos‧ta‧mi‧nen

Noun edit

muodostaminen

  1. verbal noun of muodostaa
    1. formation

Declension edit

Inflection of muodostaminen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative muodostaminen muodostamiset
genitive muodostamisen muodostamisten
muodostamisien
partitive muodostamista muodostamisia
illative muodostamiseen muodostamisiin
singular plural
nominative muodostaminen muodostamiset
accusative nom. muodostaminen muodostamiset
gen. muodostamisen
genitive muodostamisen muodostamisten
muodostamisien
partitive muodostamista muodostamisia
inessive muodostamisessa muodostamisissa
elative muodostamisesta muodostamisista
illative muodostamiseen muodostamisiin
adessive muodostamisella muodostamisilla
ablative muodostamiselta muodostamisilta
allative muodostamiselle muodostamisille
essive muodostamisena muodostamisina
translative muodostamiseksi muodostamisiksi
abessive muodostamisetta muodostamisitta
instructive muodostamisin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of muodostaminen (type nainen)
first-person singular possessor
singular plural
nominative muodostamiseni muodostamiseni
accusative nom. muodostamiseni muodostamiseni
gen. muodostamiseni
genitive muodostamiseni muodostamisteni
muodostamisieni
partitive muodostamistani muodostamisiani
inessive muodostamisessani muodostamisissani
elative muodostamisestani muodostamisistani
illative muodostamiseeni muodostamisiini
adessive muodostamisellani muodostamisillani
ablative muodostamiseltani muodostamisiltani
allative muodostamiselleni muodostamisilleni
essive muodostamisenani muodostamisinani
translative muodostamisekseni muodostamisikseni
abessive muodostamisettani muodostamisittani
instructive
comitative muodostamisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative muodostamisesi muodostamisesi
accusative nom. muodostamisesi muodostamisesi
gen. muodostamisesi
genitive muodostamisesi muodostamistesi
muodostamisiesi
partitive muodostamistasi muodostamisiasi
inessive muodostamisessasi muodostamisissasi
elative muodostamisestasi muodostamisistasi
illative muodostamiseesi muodostamisiisi
adessive muodostamisellasi muodostamisillasi
ablative muodostamiseltasi muodostamisiltasi
allative muodostamisellesi muodostamisillesi
essive muodostamisenasi muodostamisinasi
translative muodostamiseksesi muodostamisiksesi
abessive muodostamisettasi muodostamisittasi
instructive
comitative muodostamisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative muodostamisemme muodostamisemme
accusative nom. muodostamisemme muodostamisemme
gen. muodostamisemme
genitive muodostamisemme muodostamistemme
muodostamisiemme
partitive muodostamistamme muodostamisiamme
inessive muodostamisessamme muodostamisissamme
elative muodostamisestamme muodostamisistamme
illative muodostamiseemme muodostamisiimme
adessive muodostamisellamme muodostamisillamme
ablative muodostamiseltamme muodostamisiltamme
allative muodostamisellemme muodostamisillemme
essive muodostamisenamme muodostamisinamme
translative muodostamiseksemme muodostamisiksemme
abessive muodostamisettamme muodostamisittamme
instructive
comitative muodostamisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative muodostamisenne muodostamisenne
accusative nom. muodostamisenne muodostamisenne
gen. muodostamisenne
genitive muodostamisenne muodostamistenne
muodostamisienne
partitive muodostamistanne muodostamisianne
inessive muodostamisessanne muodostamisissanne
elative muodostamisestanne muodostamisistanne
illative muodostamiseenne muodostamisiinne
adessive muodostamisellanne muodostamisillanne
ablative muodostamiseltanne muodostamisiltanne
allative muodostamisellenne muodostamisillenne
essive muodostamisenanne muodostamisinanne
translative muodostamiseksenne muodostamisiksenne
abessive muodostamisettanne muodostamisittanne
instructive
comitative muodostamisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative muodostamisensa muodostamisensa
accusative nom. muodostamisensa muodostamisensa
gen. muodostamisensa
genitive muodostamisensa muodostamistensa
muodostamisiensa
partitive muodostamistaan
muodostamistansa
muodostamisiaan
muodostamisiansa
inessive muodostamisessaan
muodostamisessansa
muodostamisissaan
muodostamisissansa
elative muodostamisestaan
muodostamisestansa
muodostamisistaan
muodostamisistansa
illative muodostamiseensa muodostamisiinsa
adessive muodostamisellaan
muodostamisellansa
muodostamisillaan
muodostamisillansa
ablative muodostamiseltaan
muodostamiseltansa
muodostamisiltaan
muodostamisiltansa
allative muodostamiselleen
muodostamisellensa
muodostamisilleen
muodostamisillensa
essive muodostamisenaan
muodostamisenansa
muodostamisinaan
muodostamisinansa
translative muodostamisekseen
muodostamiseksensa
muodostamisikseen
muodostamisiksensa
abessive muodostamisettaan
muodostamisettansa
muodostamisittaan
muodostamisittansa
instructive
comitative muodostamisineen
muodostamisinensa