1. (intransitive) To transform, convert.


Inflection of muuntua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muunnun en muunnu 1st sing. olen muuntunut en ole muuntunut
2nd sing. muunnut et muunnu 2nd sing. olet muuntunut et ole muuntunut
3rd sing. muuntuu ei muunnu 3rd sing. on muuntunut ei ole muuntunut
1st plur. muunnumme emme muunnu 1st plur. olemme muuntuneet emme ole muuntuneet
2nd plur. muunnutte ette muunnu 2nd plur. olette muuntuneet ette ole muuntuneet
3rd plur. muuntuvat eivät muunnu 3rd plur. ovat muuntuneet eivät ole muuntuneet
passive muunnutaan ei muunnuta passive on muunnuttu ei ole muunnuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muunnuin en muuntunut 1st sing. olin muuntunut en ollut muuntunut
2nd sing. muunnuit et muuntunut 2nd sing. olit muuntunut et ollut muuntunut
3rd sing. muuntui ei muuntunut 3rd sing. oli muuntunut ei ollut muuntunut
1st plur. muunnuimme emme muuntuneet 1st plur. olimme muuntuneet emme olleet muuntuneet
2nd plur. muunnuitte ette muuntuneet 2nd plur. olitte muuntuneet ette olleet muuntuneet
3rd plur. muuntuivat eivät muuntuneet 3rd plur. olivat muuntuneet eivät olleet muuntuneet
passive muunnuttiin ei muunnuttu passive oli muunnuttu ei ollut muunnuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muuntuisin en muuntuisi 1st sing. olisin muuntunut en olisi muuntunut
2nd sing. muuntuisit et muuntuisi 2nd sing. olisit muuntunut et olisi muuntunut
3rd sing. muuntuisi ei muuntuisi 3rd sing. olisi muuntunut ei olisi muuntunut
1st plur. muuntuisimme emme muuntuisi 1st plur. olisimme muuntuneet emme olisi muuntuneet
2nd plur. muuntuisitte ette muuntuisi 2nd plur. olisitte muuntuneet ette olisi muuntuneet
3rd plur. muuntuisivat eivät muuntuisi 3rd plur. olisivat muuntuneet eivät olisi muuntuneet
passive muunnuttaisiin ei muunnuttaisi passive olisi muunnuttu ei olisi muunnuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muunnu älä muunnu 2nd sing. ole muuntunut älä ole muuntunut
3rd sing. muuntukoon älköön muuntuko 3rd sing. olkoon muuntunut älköön olko muuntunut
1st plur. muuntukaamme älkäämme muuntuko 1st plur. olkaamme muuntuneet älkäämme olko muuntuneet
2nd plur. muuntukaa älkää muuntuko 2nd plur. olkaa muuntuneet älkää olko muuntuneet
3rd plur. muuntukoot älkööt muuntuko 3rd plur. olkoot muuntuneet älkööt olko muuntuneet
passive muunnuttakoon älköön muunnuttako passive olkoon muunnuttu älköön olko muunnuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muuntunen en muuntune 1st sing. lienen muuntunut en liene muuntunut
2nd sing. muuntunet et muuntune 2nd sing. lienet muuntunut et liene muuntunut
3rd sing. muuntunee ei muuntune 3rd sing. lienee muuntunut ei liene muuntunut
1st plur. muuntunemme emme muuntune 1st plur. lienemme muuntuneet emme liene muuntuneet
2nd plur. muuntunette ette muuntune 2nd plur. lienette muuntuneet ette liene muuntuneet
3rd plur. muuntunevat eivät muuntune 3rd plur. lienevät muuntuneet eivät liene muuntuneet
passive muunnuttaneen ei muunnuttane passive lienee muunnuttu ei liene muunnuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muuntua present muuntuva muunnuttava
long 1st2 muuntuakseen past muuntunut muunnuttu
2nd inessive1 muuntuessa muunnuttaessa agent1, 3 muuntuma
instructive muuntuen negative muuntumaton
3rd inessive muuntumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muuntumasta
illative muuntumaan
adessive muuntumalla
abessive muuntumatta
instructive muuntuman muunnuttaman
4th nominative muuntuminen
partitive muuntumista
5th2 muuntumaisillaan

Related termsEdit

Read in another language