Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

naama +‎ -iaiset

NounEdit

naamiaiset pl

  1. masquerade

DeclensionEdit

Inflection of naamiaiset (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative naamiaiset
genitive naamiaisten
naamiaisien
partitive naamiaisia
illative naamiaisiin
singular plural
nominative naamiaiset
accusative nom. naamiaiset
gen.
genitive naamiaisten
naamiaisien
partitive naamiaisia
inessive naamiaisissa
elative naamiaisista
illative naamiaisiin
adessive naamiaisilla
ablative naamiaisilta
allative naamiaisille
essive naamiaisina
translative naamiaisiksi
instructive naamiaisin
abessive naamiaisitta
comitative naamiaisineen

SynonymsEdit

AnagramsEdit