Open main menu

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: na‧ii‧vi

AdjectiveEdit

naiivi (comparative naiivimpi, superlative naiivein)

  1. naive, naïve

DeclensionEdit

Inflection of naiivi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative naiivi naiivit
genitive naiivin naiivien
partitive naiivia naiiveja
illative naiiviin naiiveihin
singular plural
nominative naiivi naiivit
accusative nom. naiivi naiivit
gen. naiivin
genitive naiivin naiivien
partitive naiivia naiiveja
inessive naiivissa naiiveissa
elative naiivista naiiveista
illative naiiviin naiiveihin
adessive naiivilla naiiveilla
ablative naiivilta naiiveilta
allative naiiville naiiveille
essive naiivina naiiveina
translative naiiviksi naiiveiksi
instructive naiivein
abessive naiivitta naiiveitta
comitative naiiveineen

Derived termsEdit