Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

< neliöidä(to square) +‎ -nti < neliö(square) < neljä(four)

NounEdit

neliöinti

  1. (mathematics) squaring

DeclensionEdit

Inflection of neliöinti (Kotus type 5/risti, nt-nn gradation)
nominative neliöinti neliöinnit
genitive neliöinnin neliöintien
partitive neliöintiä neliöintejä
illative neliöintiin neliöinteihin
singular plural
nominative neliöinti neliöinnit
accusative nom. neliöinti neliöinnit
gen. neliöinnin
genitive neliöinnin neliöintien
partitive neliöintiä neliöintejä
inessive neliöinnissä neliöinneissä
elative neliöinnistä neliöinneistä
illative neliöintiin neliöinteihin
adessive neliöinnillä neliöinneillä
ablative neliöinniltä neliöinneiltä
allative neliöinnille neliöinneille
essive neliöintinä neliöinteinä
translative neliöinniksi neliöinneiksi
instructive neliöinnein
abessive neliöinnittä neliöinneittä
comitative neliöinteineen