1. (transitive) To modernize.


Inflection of nykyaikaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistan en nykyaikaista 1st sing. olen nykyaikaistanut en ole nykyaikaistanut
2nd sing. nykyaikaistat et nykyaikaista 2nd sing. olet nykyaikaistanut et ole nykyaikaistanut
3rd sing. nykyaikaistaa ei nykyaikaista 3rd sing. on nykyaikaistanut ei ole nykyaikaistanut
1st plur. nykyaikaistamme emme nykyaikaista 1st plur. olemme nykyaikaistaneet emme ole nykyaikaistaneet
2nd plur. nykyaikaistatte ette nykyaikaista 2nd plur. olette nykyaikaistaneet ette ole nykyaikaistaneet
3rd plur. nykyaikaistavat eivät nykyaikaista 3rd plur. ovat nykyaikaistaneet eivät ole nykyaikaistaneet
passive nykyaikaistetaan ei nykyaikaisteta passive on nykyaikaistettu ei ole nykyaikaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistin en nykyaikaistanut 1st sing. olin nykyaikaistanut en ollut nykyaikaistanut
2nd sing. nykyaikaistit et nykyaikaistanut 2nd sing. olit nykyaikaistanut et ollut nykyaikaistanut
3rd sing. nykyaikaisti ei nykyaikaistanut 3rd sing. oli nykyaikaistanut ei ollut nykyaikaistanut
1st plur. nykyaikaistimme emme nykyaikaistaneet 1st plur. olimme nykyaikaistaneet emme olleet nykyaikaistaneet
2nd plur. nykyaikaistitte ette nykyaikaistaneet 2nd plur. olitte nykyaikaistaneet ette olleet nykyaikaistaneet
3rd plur. nykyaikaistivat eivät nykyaikaistaneet 3rd plur. olivat nykyaikaistaneet eivät olleet nykyaikaistaneet
passive nykyaikaistettiin ei nykyaikaistettu passive oli nykyaikaistettu ei ollut nykyaikaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistaisin en nykyaikaistaisi 1st sing. olisin nykyaikaistanut en olisi nykyaikaistanut
2nd sing. nykyaikaistaisit et nykyaikaistaisi 2nd sing. olisit nykyaikaistanut et olisi nykyaikaistanut
3rd sing. nykyaikaistaisi ei nykyaikaistaisi 3rd sing. olisi nykyaikaistanut ei olisi nykyaikaistanut
1st plur. nykyaikaistaisimme emme nykyaikaistaisi 1st plur. olisimme nykyaikaistaneet emme olisi nykyaikaistaneet
2nd plur. nykyaikaistaisitte ette nykyaikaistaisi 2nd plur. olisitte nykyaikaistaneet ette olisi nykyaikaistaneet
3rd plur. nykyaikaistaisivat eivät nykyaikaistaisi 3rd plur. olisivat nykyaikaistaneet eivät olisi nykyaikaistaneet
passive nykyaikaistettaisiin ei nykyaikaistettaisi passive olisi nykyaikaistettu ei olisi nykyaikaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nykyaikaista älä nykyaikaista 2nd sing. ole nykyaikaistanut älä ole nykyaikaistanut
3rd sing. nykyaikaistakoon älköön nykyaikaistako 3rd sing. olkoon nykyaikaistanut älköön olko nykyaikaistanut
1st plur. nykyaikaistakaamme älkäämme nykyaikaistako 1st plur. olkaamme nykyaikaistaneet älkäämme olko nykyaikaistaneet
2nd plur. nykyaikaistakaa älkää nykyaikaistako 2nd plur. olkaa nykyaikaistaneet älkää olko nykyaikaistaneet
3rd plur. nykyaikaistakoot älkööt nykyaikaistako 3rd plur. olkoot nykyaikaistaneet älkööt olko nykyaikaistaneet
passive nykyaikaistettakoon älköön nykyaikaistettako passive olkoon nykyaikaistettu älköön olko nykyaikaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistanen en nykyaikaistane 1st sing. lienen nykyaikaistanut en liene nykyaikaistanut
2nd sing. nykyaikaistanet et nykyaikaistane 2nd sing. lienet nykyaikaistanut et liene nykyaikaistanut
3rd sing. nykyaikaistanee ei nykyaikaistane 3rd sing. lienee nykyaikaistanut ei liene nykyaikaistanut
1st plur. nykyaikaistanemme emme nykyaikaistane 1st plur. lienemme nykyaikaistaneet emme liene nykyaikaistaneet
2nd plur. nykyaikaistanette ette nykyaikaistane 2nd plur. lienette nykyaikaistaneet ette liene nykyaikaistaneet
3rd plur. nykyaikaistanevat eivät nykyaikaistane 3rd plur. lienevät nykyaikaistaneet eivät liene nykyaikaistaneet
passive nykyaikaistettaneen ei nykyaikaistettane passive lienee nykyaikaistettu ei liene nykyaikaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nykyaikaistaa present nykyaikaistava nykyaikaistettava
long 1st2 nykyaikaistaakseen past nykyaikaistanut nykyaikaistettu
2nd inessive1 nykyaikaistaessa nykyaikaistettaessa agent1, 3 nykyaikaistama
instructive nykyaikaistaen negative nykyaikaistamaton
3rd inessive nykyaikaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nykyaikaistamasta
illative nykyaikaistamaan
adessive nykyaikaistamalla
abessive nykyaikaistamatta
instructive nykyaikaistaman nykyaikaistettaman
4th nominative nykyaikaistaminen
partitive nykyaikaistamista
5th2 nykyaikaistamaisillaan


Read in another language