Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pääoma +‎ valta +‎ -inen

AdjectiveEdit

pääomavaltainen (comparative pääomavaltaisempi, superlative pääomavaltaisin)

  1. capital-intensive

DeclensionEdit

Inflection of pääomavaltainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative pääomavaltainen pääomavaltaiset
genitive pääomavaltaisen pääomavaltaisten
pääomavaltaisien
partitive pääomavaltaista pääomavaltaisia
illative pääomavaltaiseen pääomavaltaisiin
singular plural
nominative pääomavaltainen pääomavaltaiset
accusative nom. pääomavaltainen pääomavaltaiset
gen. pääomavaltaisen
genitive pääomavaltaisen pääomavaltaisten
pääomavaltaisien
partitive pääomavaltaista pääomavaltaisia
inessive pääomavaltaisessa pääomavaltaisissa
elative pääomavaltaisesta pääomavaltaisista
illative pääomavaltaiseen pääomavaltaisiin
adessive pääomavaltaisella pääomavaltaisilla
ablative pääomavaltaiselta pääomavaltaisilta
allative pääomavaltaiselle pääomavaltaisille
essive pääomavaltaisena pääomavaltaisina
translative pääomavaltaiseksi pääomavaltaisiksi
instructive pääomavaltaisin
abessive pääomavaltaisetta pääomavaltaisitta
comitative pääomavaltaisine