Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pääomavaltainen +‎ -taa +‎ -ua

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpæːˌomɑˌʋɑltɑi̯stuɑˣ/, [ˈpæːˌo̞mɑˌʋɑlt̪ɑi̯s̠t̪uɑ(ʔ)]
  • Hyphenation: pää‧o‧ma‧val‧tais‧tu‧a

VerbEdit

pääomavaltaistua

  1. (intransitive) to become capital-intensive

ConjugationEdit

Inflection of pääomavaltaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomavaltaistun en pääomavaltaistu 1st sing. olen pääomavaltaistunut en ole pääomavaltaistunut
2nd sing. pääomavaltaistut et pääomavaltaistu 2nd sing. olet pääomavaltaistunut et ole pääomavaltaistunut
3rd sing. pääomavaltaistuu ei pääomavaltaistu 3rd sing. on pääomavaltaistunut ei ole pääomavaltaistunut
1st plur. pääomavaltaistumme emme pääomavaltaistu 1st plur. olemme pääomavaltaistuneet emme ole pääomavaltaistuneet
2nd plur. pääomavaltaistutte ette pääomavaltaistu 2nd plur. olette pääomavaltaistuneet ette ole pääomavaltaistuneet
3rd plur. pääomavaltaistuvat eivät pääomavaltaistu 3rd plur. ovat pääomavaltaistuneet eivät ole pääomavaltaistuneet
passive pääomavaltaistutaan ei pääomavaltaistuta passive on pääomavaltaistuttu ei ole pääomavaltaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomavaltaistuin en pääomavaltaistunut 1st sing. olin pääomavaltaistunut en ollut pääomavaltaistunut
2nd sing. pääomavaltaistuit et pääomavaltaistunut 2nd sing. olit pääomavaltaistunut et ollut pääomavaltaistunut
3rd sing. pääomavaltaistui ei pääomavaltaistunut 3rd sing. oli pääomavaltaistunut ei ollut pääomavaltaistunut
1st plur. pääomavaltaistuimme emme pääomavaltaistuneet 1st plur. olimme pääomavaltaistuneet emme olleet pääomavaltaistuneet
2nd plur. pääomavaltaistuitte ette pääomavaltaistuneet 2nd plur. olitte pääomavaltaistuneet ette olleet pääomavaltaistuneet
3rd plur. pääomavaltaistuivat eivät pääomavaltaistuneet 3rd plur. olivat pääomavaltaistuneet eivät olleet pääomavaltaistuneet
passive pääomavaltaistuttiin ei pääomavaltaistuttu passive oli pääomavaltaistuttu ei ollut pääomavaltaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomavaltaistuisin en pääomavaltaistuisi 1st sing. olisin pääomavaltaistunut en olisi pääomavaltaistunut
2nd sing. pääomavaltaistuisit et pääomavaltaistuisi 2nd sing. olisit pääomavaltaistunut et olisi pääomavaltaistunut
3rd sing. pääomavaltaistuisi ei pääomavaltaistuisi 3rd sing. olisi pääomavaltaistunut ei olisi pääomavaltaistunut
1st plur. pääomavaltaistuisimme emme pääomavaltaistuisi 1st plur. olisimme pääomavaltaistuneet emme olisi pääomavaltaistuneet
2nd plur. pääomavaltaistuisitte ette pääomavaltaistuisi 2nd plur. olisitte pääomavaltaistuneet ette olisi pääomavaltaistuneet
3rd plur. pääomavaltaistuisivat eivät pääomavaltaistuisi 3rd plur. olisivat pääomavaltaistuneet eivät olisi pääomavaltaistuneet
passive pääomavaltaistuttaisiin ei pääomavaltaistuttaisi passive olisi pääomavaltaistuttu ei olisi pääomavaltaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pääomavaltaistu älä pääomavaltaistu 2nd sing. ole pääomavaltaistunut älä ole pääomavaltaistunut
3rd sing. pääomavaltaistukoon älköön pääomavaltaistuko 3rd sing. olkoon pääomavaltaistunut älköön olko pääomavaltaistunut
1st plur. pääomavaltaistukaamme älkäämme pääomavaltaistuko 1st plur. olkaamme pääomavaltaistuneet älkäämme olko pääomavaltaistuneet
2nd plur. pääomavaltaistukaa älkää pääomavaltaistuko 2nd plur. olkaa pääomavaltaistuneet älkää olko pääomavaltaistuneet
3rd plur. pääomavaltaistukoot älkööt pääomavaltaistuko 3rd plur. olkoot pääomavaltaistuneet älkööt olko pääomavaltaistuneet
passive pääomavaltaistuttakoon älköön pääomavaltaistuttako passive olkoon pääomavaltaistuttu älköön olko pääomavaltaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomavaltaistunen en pääomavaltaistune 1st sing. lienen pääomavaltaistunut en liene pääomavaltaistunut
2nd sing. pääomavaltaistunet et pääomavaltaistune 2nd sing. lienet pääomavaltaistunut et liene pääomavaltaistunut
3rd sing. pääomavaltaistunee ei pääomavaltaistune 3rd sing. lienee pääomavaltaistunut ei liene pääomavaltaistunut
1st plur. pääomavaltaistunemme emme pääomavaltaistune 1st plur. lienemme pääomavaltaistuneet emme liene pääomavaltaistuneet
2nd plur. pääomavaltaistunette ette pääomavaltaistune 2nd plur. lienette pääomavaltaistuneet ette liene pääomavaltaistuneet
3rd plur. pääomavaltaistunevat eivät pääomavaltaistune 3rd plur. lienevät pääomavaltaistuneet eivät liene pääomavaltaistuneet
passive pääomavaltaistuttaneen ei pääomavaltaistuttane passive lienee pääomavaltaistuttu ei liene pääomavaltaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pääomavaltaistua present pääomavaltaistuva pääomavaltaistuttava
long 1st2 pääomavaltaistuakseen past pääomavaltaistunut pääomavaltaistuttu
2nd inessive1 pääomavaltaistuessa pääomavaltaistuttaessa agent1, 3 pääomavaltaistuma
instructive pääomavaltaistuen negative pääomavaltaistumaton
3rd inessive pääomavaltaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pääomavaltaistumasta
illative pääomavaltaistumaan
adessive pääomavaltaistumalla
abessive pääomavaltaistumatta
instructive pääomavaltaistuman pääomavaltaistuttaman
4th nominative pääomavaltaistuminen
partitive pääomavaltaistumista
5th2 pääomavaltaistumaisillaan