pelastaa ‎(to save) +‎ -utua



  1. (intransitive) To save oneself.


Inflection of pelastautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelastaudun en pelastaudu 1st sing. olen pelastautunut en ole pelastautunut
2nd sing. pelastaudut et pelastaudu 2nd sing. olet pelastautunut et ole pelastautunut
3rd sing. pelastautuu ei pelastaudu 3rd sing. on pelastautunut ei ole pelastautunut
1st plur. pelastaudumme emme pelastaudu 1st plur. olemme pelastautuneet emme ole pelastautuneet
2nd plur. pelastaudutte ette pelastaudu 2nd plur. olette pelastautuneet ette ole pelastautuneet
3rd plur. pelastautuvat eivät pelastaudu 3rd plur. ovat pelastautuneet eivät ole pelastautuneet
passive pelastaudutaan ei pelastauduta passive on pelastauduttu ei ole pelastauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelastauduin en pelastautunut 1st sing. olin pelastautunut en ollut pelastautunut
2nd sing. pelastauduit et pelastautunut 2nd sing. olit pelastautunut et ollut pelastautunut
3rd sing. pelastautui ei pelastautunut 3rd sing. oli pelastautunut ei ollut pelastautunut
1st plur. pelastauduimme emme pelastautuneet 1st plur. olimme pelastautuneet emme olleet pelastautuneet
2nd plur. pelastauduitte ette pelastautuneet 2nd plur. olitte pelastautuneet ette olleet pelastautuneet
3rd plur. pelastautuivat eivät pelastautuneet 3rd plur. olivat pelastautuneet eivät olleet pelastautuneet
passive pelastauduttiin ei pelastauduttu passive oli pelastauduttu ei ollut pelastauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelastautuisin en pelastautuisi 1st sing. olisin pelastautunut en olisi pelastautunut
2nd sing. pelastautuisit et pelastautuisi 2nd sing. olisit pelastautunut et olisi pelastautunut
3rd sing. pelastautuisi ei pelastautuisi 3rd sing. olisi pelastautunut ei olisi pelastautunut
1st plur. pelastautuisimme emme pelastautuisi 1st plur. olisimme pelastautuneet emme olisi pelastautuneet
2nd plur. pelastautuisitte ette pelastautuisi 2nd plur. olisitte pelastautuneet ette olisi pelastautuneet
3rd plur. pelastautuisivat eivät pelastautuisi 3rd plur. olisivat pelastautuneet eivät olisi pelastautuneet
passive pelastauduttaisiin ei pelastauduttaisi passive olisi pelastauduttu ei olisi pelastauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pelastaudu älä pelastaudu 2nd sing. ole pelastautunut älä ole pelastautunut
3rd sing. pelastautukoon älköön pelastautuko 3rd sing. olkoon pelastautunut älköön olko pelastautunut
1st plur. pelastautukaamme älkäämme pelastautuko 1st plur. olkaamme pelastautuneet älkäämme olko pelastautuneet
2nd plur. pelastautukaa älkää pelastautuko 2nd plur. olkaa pelastautuneet älkää olko pelastautuneet
3rd plur. pelastautukoot älkööt pelastautuko 3rd plur. olkoot pelastautuneet älkööt olko pelastautuneet
passive pelastauduttakoon älköön pelastauduttako passive olkoon pelastauduttu älköön olko pelastauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelastautunen en pelastautune 1st sing. lienen pelastautunut en liene pelastautunut
2nd sing. pelastautunet et pelastautune 2nd sing. lienet pelastautunut et liene pelastautunut
3rd sing. pelastautunee ei pelastautune 3rd sing. lienee pelastautunut ei liene pelastautunut
1st plur. pelastautunemme emme pelastautune 1st plur. lienemme pelastautuneet emme liene pelastautuneet
2nd plur. pelastautunette ette pelastautune 2nd plur. lienette pelastautuneet ette liene pelastautuneet
3rd plur. pelastautunevat eivät pelastautune 3rd plur. lienevät pelastautuneet eivät liene pelastautuneet
passive pelastauduttaneen ei pelastauduttane passive lienee pelastauduttu ei liene pelastauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pelastautua present pelastautuva pelastauduttava
long 1st2 pelastautuakseen past pelastautunut pelastauduttu
2nd inessive1 pelastautuessa pelastauduttaessa agent1, 3 pelastautuma
instructive pelastautuen negative pelastautumaton
3rd inessive pelastautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pelastautumasta
illative pelastautumaan
adessive pelastautumalla
abessive pelastautumatta
instructive pelastautuman pelastauduttaman
4th nominative pelastautuminen
partitive pelastautumista
5th2 pelastautumaisillaan