Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

piiskan +‎ varsi

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpiːskɑnˌʋɑrsi/, [ˈpiːs̠kɑnˌʋɑrs̠i]
  • Hyphenation: piis‧kan‧var‧si

NounEdit

piiskanvarsi

  1. shaft of a whip

DeclensionEdit

Inflection of piiskanvarsi (Kotus type 28/kynsi, rt-rr gradation)
nominative piiskanvarsi piiskanvarret
genitive piiskanvarren piiskanvarsien
partitive piiskanvartta piiskanvarsia
illative piiskanvarteen piiskanvarsiin
singular plural
nominative piiskanvarsi piiskanvarret
accusative nom. piiskanvarsi piiskanvarret
gen. piiskanvarren
genitive piiskanvarren piiskanvarsien
piiskanvarttenrare
partitive piiskanvartta piiskanvarsia
inessive piiskanvarressa piiskanvarsissa
elative piiskanvarresta piiskanvarsista
illative piiskanvarteen piiskanvarsiin
adessive piiskanvarrella piiskanvarsilla
ablative piiskanvarrelta piiskanvarsilta
allative piiskanvarrelle piiskanvarsille
essive piiskanvartena piiskanvarsina
translative piiskanvarreksi piiskanvarsiksi
instructive piiskanvarsin
abessive piiskanvarretta piiskanvarsitta
comitative piiskanvarsineen