Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: po‧ten‧ti‧aa‧li

NounEdit

potentiaali

  1. (physics, grammar) potential

DeclensionEdit

Inflection of potentiaali (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative potentiaali potentiaalit
genitive potentiaalin potentiaalien
partitive potentiaalia potentiaaleja
illative potentiaaliin potentiaaleihin
singular plural
nominative potentiaali potentiaalit
accusative nom. potentiaali potentiaalit
gen. potentiaalin
genitive potentiaalin potentiaalien
partitive potentiaalia potentiaaleja
inessive potentiaalissa potentiaaleissa
elative potentiaalista potentiaaleista
illative potentiaaliin potentiaaleihin
adessive potentiaalilla potentiaaleilla
ablative potentiaalilta potentiaaleilta
allative potentiaalille potentiaaleille
essive potentiaalina potentiaaleina
translative potentiaaliksi potentiaaleiksi
instructive potentiaalein
abessive potentiaalitta potentiaaleitta
comitative potentiaaleineen

AnagramsEdit