Contents

FinnishEdit

VerbEdit

saartanut

  1. Past active participle of saartaa.

DeclensionEdit

Inflection of saartanut (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative saartanut saartaneet
genitive saartaneen saartaneiden
saartaneitten
partitive saartanutta saartaneita
illative saartaneeseen saartaneisiin
saartaneihin
singular plural
nominative saartanut saartaneet
accusative nom. saartanut saartaneet
gen. saartaneen
genitive saartaneen saartaneiden
saartaneitten
partitive saartanutta saartaneita
inessive saartaneessa saartaneissa
elative saartaneesta saartaneista
illative saartaneeseen saartaneisiin
saartaneihin
adessive saartaneella saartaneilla
ablative saartaneelta saartaneilta
allative saartaneelle saartaneille
essive saartaneena saartaneina
translative saartaneeksi saartaneiksi
instructive saartanein
abessive saartaneetta saartaneitta
comitative saartaneine

AnagramsEdit

Read in another language