Open main menu

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: saa‧va
  • Rhymes: -ɑːʋɑ
  • IPA(key): /ˈsɑːʋɑ/, [ˈs̠ɑːʋɑ]

VerbEdit

saava

  1. Present active participle of saada.

DeclensionEdit

Inflection of saava (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative saava saavat
genitive saavan saavien
partitive saavaa saavia
illative saavaan saaviin
singular plural
nominative saava saavat
accusative nom. saava saavat
gen. saavan
genitive saavan saavien
saavainrare
partitive saavaa saavia
inessive saavassa saavissa
elative saavasta saavista
illative saavaan saaviin
adessive saavalla saavilla
ablative saavalta saavilta
allative saavalle saaville
essive saavana saavina
translative saavaksi saaviksi
instructive saavin
abessive saavatta saavitta
comitative saavine

AnagramsEdit