Open main menu

Wiktionary β

tienvarsi

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

tien +‎ varsi

PronunciationEdit

  • Hyphenation: tien‧var‧si
  • Rhymes: -ɑrsi
  • IPA(key): /ˈtienˌʋɑrsi/

NounEdit

tienvarsi

  1. roadside

DeclensionEdit

Inflection of tienvarsi (Kotus type 28/kynsi, rt-rr gradation)
nominative tienvarsi tienvarret
genitive tienvarren tienvarsien
partitive tienvartta tienvarsia
illative tienvarteen tienvarsiin
singular plural
nominative tienvarsi tienvarret
accusative nom. tienvarsi tienvarret
gen. tienvarren
genitive tienvarren tienvarsien
tienvarttenrare
partitive tienvartta tienvarsia
inessive tienvarressa tienvarsissa
elative tienvarresta tienvarsista
illative tienvarteen tienvarsiin
adessive tienvarrella tienvarsilla
ablative tienvarrelta tienvarsilta
allative tienvarrelle tienvarsille
essive tienvartena tienvarsina
translative tienvarreksi tienvarsiksi
instructive tienvarsin
abessive tienvarretta tienvarsitta
comitative tienvarsineen

CompoundsEdit