FinnishEdit

VerbEdit

toiminut

  1. Past active participle of toimia.

DeclensionEdit

Inflection of toiminut (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative toiminut toimineet
genitive toimineen toimineiden
toimineitten
partitive toiminutta toimineita
illative toimineeseen toimineisiin
toimineihin
singular plural
nominative toiminut toimineet
accusative nom. toiminut toimineet
gen. toimineen
genitive toimineen toimineiden
toimineitten
partitive toiminutta toimineita
inessive toimineessa toimineissa
elative toimineesta toimineista
illative toimineeseen toimineisiin
toimineihin
adessive toimineella toimineilla
ablative toimineelta toimineilta
allative toimineelle toimineille
essive toimineena toimineina
translative toimineeksi toimineiksi
instructive toiminein
abessive toimineetta toimineitta
comitative toimineine