(index to)

Etymology 1Edit


  • IPA(key): [ˈto̞imi.ɑ]
  • Rhymes: -oimiɑ
  • Hyphenation: toi‧mi‧a



  1. Partitive plural form of toimi.

Etymology 2Edit


  • IPA(key): [ˈto̞imi.ɑˣ]
  • Rhymes: -oimiɑ
  • Hyphenation: toi‧mi‧a


toimia (intransitive)

  1. to work, function, run (to act as intended, to be in action)
    Ratkaisusi näyttää hyvältä paperilla, mutta se ei toimi käytännössä.
    Your solution looks good on paper but it does not work in practice.
    Kummallista - pumppu toimii, mutta veden pinta ei alene.
    Strange - the pump runs, but the water level does not go down.
  2. to serve, act, work (as = essive)
    Äskeisten kuolemien pitäisi toimia herätyskellona muille vaarassa oleville.
    The recent deaths should serve as a wake-up call to others at risk.
    Sotilasuransa jälkeen hän toimi pappina kolmekymmentä vuotta.
    After his military career he worked as priest for thirty years.
  3. to be powered (by = adessive)
    Tämä CD-soitin toimii paristoilla.
    This CD player is powered by batteries.
Inflection of toimia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimin en toimi 1st sing. olen toiminut en ole toiminut
2nd sing. toimit et toimi 2nd sing. olet toiminut et ole toiminut
3rd sing. toimii ei toimi 3rd sing. on toiminut ei ole toiminut
1st plur. toimimme emme toimi 1st plur. olemme toimineet emme ole toimineet
2nd plur. toimitte ette toimi 2nd plur. olette toimineet ette ole toimineet
3rd plur. toimivat eivät toimi 3rd plur. ovat toimineet eivät ole toimineet
passive toimitaan ei toimita passive on toimittu ei ole toimittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimin en toiminut 1st sing. olin toiminut en ollut toiminut
2nd sing. toimit et toiminut 2nd sing. olit toiminut et ollut toiminut
3rd sing. toimi ei toiminut 3rd sing. oli toiminut ei ollut toiminut
1st plur. toimimme emme toimineet 1st plur. olimme toimineet emme olleet toimineet
2nd plur. toimitte ette toimineet 2nd plur. olitte toimineet ette olleet toimineet
3rd plur. toimivat eivät toimineet 3rd plur. olivat toimineet eivät olleet toimineet
passive toimittiin ei toimittu passive oli toimittu ei ollut toimittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimisin en toimisi 1st sing. olisin toiminut en olisi toiminut
2nd sing. toimisit et toimisi 2nd sing. olisit toiminut et olisi toiminut
3rd sing. toimisi ei toimisi 3rd sing. olisi toiminut ei olisi toiminut
1st plur. toimisimme emme toimisi 1st plur. olisimme toimineet emme olisi toimineet
2nd plur. toimisitte ette toimisi 2nd plur. olisitte toimineet ette olisi toimineet
3rd plur. toimisivat eivät toimisi 3rd plur. olisivat toimineet eivät olisi toimineet
passive toimittaisiin ei toimittaisi passive olisi toimittu ei olisi toimittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. toimi älä toimi 2nd sing. ole toiminut älä ole toiminut
3rd sing. toimikoon älköön toimiko 3rd sing. olkoon toiminut älköön olko toiminut
1st plur. toimikaamme älkäämme toimiko 1st plur. olkaamme toimineet älkäämme olko toimineet
2nd plur. toimikaa älkää toimiko 2nd plur. olkaa toimineet älkää olko toimineet
3rd plur. toimikoot älkööt toimiko 3rd plur. olkoot toimineet älkööt olko toimineet
passive toimittakoon älköön toimittako passive olkoon toimittu älköön olko toimittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toiminen en toimine 1st sing. lienen toiminut en liene toiminut
2nd sing. toiminet et toimine 2nd sing. lienet toiminut et liene toiminut
3rd sing. toiminee ei toimine 3rd sing. lienee toiminut ei liene toiminut
1st plur. toiminemme emme toimine 1st plur. lienemme toimineet emme liene toimineet
2nd plur. toiminette ette toimine 2nd plur. lienette toimineet ette liene toimineet
3rd plur. toiminevat eivät toimine 3rd plur. lienevät toimineet eivät liene toimineet
passive toimittaneen ei toimittane passive lienee toimittu ei liene toimittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st toimia present toimiva toimittava
long 1st2 toimiakseen past toiminut toimittu
2nd inessive1 toimiessa toimittaessa agent1, 3 toimima
instructive toimien negative toimimaton
3rd inessive toimimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative toimimasta
illative toimimaan
adessive toimimalla
abessive toimimatta
instructive toimiman toimittaman
4th nominative toimiminen
partitive toimimista
5th2 toimimaisillaan
Derived termsEdit
Related termsEdit
Read in another language