Open main menu

FinnishEdit

VerbEdit

toivottu

  1. Past passive participle of toivoa.

DeclensionEdit

Inflection of toivottu (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative toivottu toivotut
genitive toivotun toivottujen
partitive toivottua toivottuja
illative toivottuun toivottuihin
singular plural
nominative toivottu toivotut
accusative nom. toivottu toivotut
gen. toivotun
genitive toivotun toivottujen
partitive toivottua toivottuja
inessive toivotussa toivotuissa
elative toivotusta toivotuista
illative toivottuun toivottuihin
adessive toivotulla toivotuilla
ablative toivotulta toivotuilta
allative toivotulle toivotuille
essive toivottuna toivottuina
translative toivotuksi toivotuiksi
instructive toivotuin
abessive toivotutta toivotuitta
comitative toivottuine