vääristynyt

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋæːristynyt/, [ˈʋæːris̠ˌt̪ynyt̪]
  • Rhymes: -ynyt
  • Syllabification: vää‧ris‧ty‧nyt

AdjectiveEdit

vääristynyt (comparative vääristyneempi, superlative vääristynein)

  1. distorted, misshapen, deformed, malformed (having a bad, ugly or awkward shape)
  2. (statistics, information science) skewed, biased, distorted

DeclensionEdit

Inflection of vääristynyt (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative vääristynyt vääristyneet
genitive vääristyneen vääristyneiden
vääristyneitten
partitive vääristynyttä vääristyneitä
illative vääristyneeseen vääristyneisiin
vääristyneihin
singular plural
nominative vääristynyt vääristyneet
accusative nom. vääristynyt vääristyneet
gen. vääristyneen
genitive vääristyneen vääristyneiden
vääristyneitten
partitive vääristynyttä vääristyneitä
inessive vääristyneessä vääristyneissä
elative vääristyneestä vääristyneistä
illative vääristyneeseen vääristyneisiin
vääristyneihin
adessive vääristyneellä vääristyneillä
ablative vääristyneeltä vääristyneiltä
allative vääristyneelle vääristyneille
essive vääristyneenä vääristyneinä
translative vääristyneeksi vääristyneiksi
instructive vääristynein
abessive vääristyneettä vääristyneittä
comitative vääristyneine
Possessive forms of vääristynyt (type kuollut)
possessor singular plural
1st person vääristyneeni vääristyneemme
2nd person vääristyneesi vääristyneenne
3rd person vääristyneensä
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.

ParticipleEdit

vääristynyt

  1. Past active participle of vääristyä.