Open main menu

Wiktionary β

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

vainoharha +‎ -inen

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈʋɑinoˌxɑrxɑinen]
  • Hyphenation: vai‧no‧har‧hai‧nen

AdjectiveEdit

 
Finnish Wikipedia has an article on:
Wikipedia fi

vainoharhainen (comparative vainoharhaisempi, superlative vainoharhaisin)

  1. paranoid

DeclensionEdit

Inflection of vainoharhainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative vainoharhainen vainoharhaiset
genitive vainoharhaisen vainoharhaisten
vainoharhaisien
partitive vainoharhaista vainoharhaisia
illative vainoharhaiseen vainoharhaisiin
singular plural
nominative vainoharhainen vainoharhaiset
accusative nom. vainoharhainen vainoharhaiset
gen. vainoharhaisen
genitive vainoharhaisen vainoharhaisten
vainoharhaisien
partitive vainoharhaista vainoharhaisia
inessive vainoharhaisessa vainoharhaisissa
elative vainoharhaisesta vainoharhaisista
illative vainoharhaiseen vainoharhaisiin
adessive vainoharhaisella vainoharhaisilla
ablative vainoharhaiselta vainoharhaisilta
allative vainoharhaiselle vainoharhaisille
essive vainoharhaisena vainoharhaisina
translative vainoharhaiseksi vainoharhaisiksi
instructive vainoharhaisin
abessive vainoharhaisetta vainoharhaisitta
comitative vainoharhaisineen

Derived termsEdit