Open main menu

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋɑltɑˌkunːɑnˌsɑli/, [ˈʋɑlt̪ɑˌkunːɑnˌs̠ɑli]

NounEdit

valtakunnansali

  1. Kingdom Hall

DeclensionEdit

Inflection of valtakunnansali (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative valtakunnansali valtakunnansalit
genitive valtakunnansalin valtakunnansalien
partitive valtakunnansalia valtakunnansaleja
illative valtakunnansaliin valtakunnansaleihin
singular plural
nominative valtakunnansali valtakunnansalit
accusative nom. valtakunnansali valtakunnansalit
gen. valtakunnansalin
genitive valtakunnansalin valtakunnansalien
partitive valtakunnansalia valtakunnansaleja
inessive valtakunnansalissa valtakunnansaleissa
elative valtakunnansalista valtakunnansaleista
illative valtakunnansaliin valtakunnansaleihin
adessive valtakunnansalilla valtakunnansaleilla
ablative valtakunnansalilta valtakunnansaleilta
allative valtakunnansalille valtakunnansaleille
essive valtakunnansalina valtakunnansaleina
translative valtakunnansaliksi valtakunnansaleiksi
instructive valtakunnansalein
abessive valtakunnansalitta valtakunnansaleitta
comitative valtakunnansaleineen