Open main menu

Wiktionary β

FinnishEdit

VerbEdit

vartioida

  1. To guard.

ConjugationEdit

Inflection of vartioida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vartioin en vartioi 1st sing. olen vartioinut en ole vartioinut
2nd sing. vartioit et vartioi 2nd sing. olet vartioinut et ole vartioinut
3rd sing. vartioi ei vartioi 3rd sing. on vartioinut ei ole vartioinut
1st plur. vartioimme emme vartioi 1st plur. olemme vartioineet emme ole vartioineet
2nd plur. vartioitte ette vartioi 2nd plur. olette vartioineet ette ole vartioineet
3rd plur. vartioivat eivät vartioi 3rd plur. ovat vartioineet eivät ole vartioineet
passive vartioidaan ei vartioida passive on vartioitu ei ole vartioitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vartioin en vartioinut 1st sing. olin vartioinut en ollut vartioinut
2nd sing. vartioit et vartioinut 2nd sing. olit vartioinut et ollut vartioinut
3rd sing. vartioi ei vartioinut 3rd sing. oli vartioinut ei ollut vartioinut
1st plur. vartioimme emme vartioineet 1st plur. olimme vartioineet emme olleet vartioineet
2nd plur. vartioitte ette vartioineet 2nd plur. olitte vartioineet ette olleet vartioineet
3rd plur. vartioivat eivät vartioineet 3rd plur. olivat vartioineet eivät olleet vartioineet
passive vartioitiin ei vartioitu passive oli vartioitu ei ollut vartioitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vartioisin en vartioisi 1st sing. olisin vartioinut en olisi vartioinut
2nd sing. vartioisit et vartioisi 2nd sing. olisit vartioinut et olisi vartioinut
3rd sing. vartioisi ei vartioisi 3rd sing. olisi vartioinut ei olisi vartioinut
1st plur. vartioisimme emme vartioisi 1st plur. olisimme vartioineet emme olisi vartioineet
2nd plur. vartioisitte ette vartioisi 2nd plur. olisitte vartioineet ette olisi vartioineet
3rd plur. vartioisivat eivät vartioisi 3rd plur. olisivat vartioineet eivät olisi vartioineet
passive vartioitaisiin ei vartioitaisi passive olisi vartioitu ei olisi vartioitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vartioi älä vartioi 2nd sing. ole vartioinut älä ole vartioinut
3rd sing. vartioikoon älköön vartioiko 3rd sing. olkoon vartioinut älköön olko vartioinut
1st plur. vartioikaamme älkäämme vartioiko 1st plur. olkaamme vartioineet älkäämme olko vartioineet
2nd plur. vartioikaa älkää vartioiko 2nd plur. olkaa vartioineet älkää olko vartioineet
3rd plur. vartioikoot älkööt vartioiko 3rd plur. olkoot vartioineet älkööt olko vartioineet
passive vartioitakoon älköön vartioitako passive olkoon vartioitu älköön olko vartioitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vartioinen en vartioine 1st sing. lienen vartioinut en liene vartioinut
2nd sing. vartioinet et vartioine 2nd sing. lienet vartioinut et liene vartioinut
3rd sing. vartioinee ei vartioine 3rd sing. lienee vartioinut ei liene vartioinut
1st plur. vartioinemme emme vartioine 1st plur. lienemme vartioineet emme liene vartioineet
2nd plur. vartioinette ette vartioine 2nd plur. lienette vartioineet ette liene vartioineet
3rd plur. vartioinevat eivät vartioine 3rd plur. lienevät vartioineet eivät liene vartioineet
passive vartioitaneen ei vartioitane passive lienee vartioitu ei liene vartioitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vartioida present vartioiva vartioitava
long 1st2 vartioidakseen past vartioinut vartioitu
2nd inessive1 vartioidessa vartioitaessa agent1, 3 vartioima
instructive vartioiden negative vartioimaton
3rd inessive vartioimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vartioimasta
illative vartioimaan
adessive vartioimalla
abessive vartioimatta
instructive vartioiman vartioitaman
4th nominative vartioiminen
partitive vartioimista
5th2 vartioimaisillaan