zeshkan

AlbanianEdit

Një djalë zeshkan

PronunciationEdit

AdjectiveEdit

zeshkan m ‎(feminine zeshkane, masculine plural zeshkanë, feminine plural zeshkane)

  1. having a rich olive skintone; tan, tanned, dark
    I pëlqejne motrës së tij burra zeshkanë dhe muskulozë.
    His sister likes well-tanned and muscular men.
Read in another language