See also: Āijí

FinnishEdit

NounEdit

äiji

  1. (dialectal) grandfather

DeclensionEdit

Inflection of äiji (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative äiji äijit
genitive äijin äijien
partitive äijiä äijejä
illative äijiin äijeihin
singular plural
nominative äiji äijit
accusative nom. äiji äijit
gen. äijin
genitive äijin äijien
partitive äijiä äijejä
inessive äijissä äijeissä
elative äijistä äijeistä
illative äijiin äijeihin
adessive äijillä äijeillä
ablative äijiltä äijeiltä
allative äijille äijeille
essive äijinä äijeinä
translative äijiksi äijeiksi
instructive äijein
abessive äijittä äijeittä
comitative äijeineen
Read in another language