Open main menu

Wiktionary β

πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½

Contents

GothicEdit

EtymologyEdit

From 𐌲𐌰- (ga-) +β€Ž πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½ (bairan), corresponding to Proto-Germanic *gaberanΔ….

VerbEdit

πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½ β€’ (gabairan)

  1. to bear (children); engender
  2. to compare

ConjugationEdit

Class 4 strong
Infinitive πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½
gabairan
Indicative Present Past Present passive
1st singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°
gabaira
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°π‚
gabar
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ³πŒ°
gabairada
2nd singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒΉπƒ
gabairis
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°π‚π„
gabart
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΆπŒ°
gabairaza
3rd singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒΉπŒΈ
gabairiΓΎ
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°π‚
gabar
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ³πŒ°
gabairada
1st dual πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚π‰πƒ
gabairōs
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΏ
gabΔ“ru
β€”
2nd dual πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°π„πƒ
gabairats
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΏπ„πƒ
gabΔ“ruts
β€”
1st plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΌ
gabairam
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΏπŒΌ
gabΔ“rum
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½πŒ³πŒ°
gabairanda
2nd plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒΉπŒΈ
gabairiΓΎ
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΏπŒΈ
gabΔ“ruΓΎ
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½πŒ³πŒ°
gabairanda
3rd plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½πŒ³
gabairand
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΏπŒ½
gabΔ“run
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½πŒ³πŒ°
gabairanda
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΏ
gabairau
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΎπŒ°πŒΏ
gabΔ“rjau
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒ³πŒ°πŒΏ
gabairaidau
2nd singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπƒ
gabairais
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒ΄πŒΉπƒ
gabΔ“reis
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒΆπŒ°πŒΏ
gabairaizau
3rd singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉ
gabairai
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒΉ
gabΔ“ri
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒ³πŒ°πŒΏ
gabairaidau
1st dual πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπ…πŒ°
gabairaiwa
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒ΄πŒΉπ…πŒ°
gabΔ“reiwa
β€”
2nd dual πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπ„πƒ
gabairaits
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒ΄πŒΉπ„πƒ
gabΔ“reits
β€”
1st plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒΌπŒ°
gabairaima
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒ΄πŒΉπŒΌπŒ°
gabΔ“reima
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gabairaindau
2nd plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒΈ
gabairaiΓΎ
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒ΄πŒΉπŒΈ
gabΔ“reiΓΎ
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gabairaindau
3rd plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒ½πŒ°
gabairaina
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ΄π‚πŒ΄πŒΉπŒ½πŒ°
gabΔ“reina
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒΉπŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gabairaindau
Imperative
2nd singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚
gabair
3rd singular πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ³πŒ°πŒΏ
gabairadau
2nd dual πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°π„πƒ
gabairats
2nd plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒΉπŒΈ
gabairiΓΎ
3rd plural πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½πŒ³πŒ°πŒΏ
gabairandau
Present Past
Participles πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΉπ‚πŒ°πŒ½πŒ³πƒ
gabairands
πŒ²πŒ°πŒ±πŒ°πŒΏπ‚πŒ°πŒ½πƒ
gabaurans