Kotus type 48 (hame) NSK types 78 (hame), 79 (terve), 80 (ori) and 81 (kiiru)

Nominals ending with -e; inverted consonant gradation possible.

This is the most common form of -e declension, but see type 8 (nalle) for personal names. The inflectional stem is formed by adding an e and strengthening the final consonant. Final gemination is present.

Partitive ending -(t)ta/-(t)tä and genitive plural ending -den/-tten.

Basic declension without consonant gradation

edit
back vowels
(contains a, o or u)
front vowels
(no a, o or u)
Inflection of hame (Kotus type 48/hame, no gradation)
nominative hame hameet
genitive hameen hameiden
hameitten
partitive hametta hameita
illative hameeseen hameisiin
hameihin
singular plural
nominative hame hameet
accusative nom. hame hameet
gen. hameen
genitive hameen hameiden
hameitten
partitive hametta hameita
inessive hameessa hameissa
elative hameesta hameista
illative hameeseen hameisiin
hameihin
adessive hameella hameilla
ablative hameelta hameilta
allative hameelle hameille
essive hameena hameina
translative hameeksi hameiksi
abessive hameetta hameitta
instructive hamein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of hame (Kotus type 48/hame, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative hameeni hameeni
accusative nom. hameeni hameeni
gen. hameeni
genitive hameeni hameideni
hameitteni
partitive hamettani hameitani
inessive hameessani hameissani
elative hameestani hameistani
illative hameeseeni hameisiini
hameihini
adessive hameellani hameillani
ablative hameeltani hameiltani
allative hameelleni hameilleni
essive hameenani hameinani
translative hameekseni hameikseni
abessive hameettani hameittani
instructive
comitative hameineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative hameesi hameesi
accusative nom. hameesi hameesi
gen. hameesi
genitive hameesi hameidesi
hameittesi
partitive hamettasi hameitasi
inessive hameessasi hameissasi
elative hameestasi hameistasi
illative hameeseesi hameisiisi
hameihisi
adessive hameellasi hameillasi
ablative hameeltasi hameiltasi
allative hameellesi hameillesi
essive hameenasi hameinasi
translative hameeksesi hameiksesi
abessive hameettasi hameittasi
instructive
comitative hameinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative hameemme hameemme
accusative nom. hameemme hameemme
gen. hameemme
genitive hameemme hameidemme
hameittemme
partitive hamettamme hameitamme
inessive hameessamme hameissamme
elative hameestamme hameistamme
illative hameeseemme hameisiimme
hameihimme
adessive hameellamme hameillamme
ablative hameeltamme hameiltamme
allative hameellemme hameillemme
essive hameenamme hameinamme
translative hameeksemme hameiksemme
abessive hameettamme hameittamme
instructive
comitative hameinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative hameenne hameenne
accusative nom. hameenne hameenne
gen. hameenne
genitive hameenne hameidenne
hameittenne
partitive hamettanne hameitanne
inessive hameessanne hameissanne
elative hameestanne hameistanne
illative hameeseenne hameisiinne
hameihinne
adessive hameellanne hameillanne
ablative hameeltanne hameiltanne
allative hameellenne hameillenne
essive hameenanne hameinanne
translative hameeksenne hameiksenne
abessive hameettanne hameittanne
instructive
comitative hameinenne
third-person possessor
singular plural
nominative hameensa hameensa
accusative nom. hameensa hameensa
gen. hameensa
genitive hameensa hameidensa
hameittensa
partitive hamettaan
hamettansa
hameitaan
hameitansa
inessive hameessaan
hameessansa
hameissaan
hameissansa
elative hameestaan
hameestansa
hameistaan
hameistansa
illative hameeseensa hameisiinsa
hameihinsa
adessive hameellaan
hameellansa
hameillaan
hameillansa
ablative hameeltaan
hameeltansa
hameiltaan
hameiltansa
allative hameelleen
hameellensa
hameilleen
hameillensa
essive hameenaan
hameenansa
hameinaan
hameinansa
translative hameekseen
hameeksensa
hameikseen
hameiksensa
abessive hameettaan
hameettansa
hameittaan
hameittansa
instructive
comitative hameineen
hameinensa
Inflection of sähke (Kotus type 48/hame, no gradation)
nominative sähke sähkeet
genitive sähkeen sähkeiden
sähkeitten
partitive sähkettä sähkeitä
illative sähkeeseen sähkeisiin
sähkeihin
singular plural
nominative sähke sähkeet
accusative nom. sähke sähkeet
gen. sähkeen
genitive sähkeen sähkeiden
sähkeitten
partitive sähkettä sähkeitä
inessive sähkeessä sähkeissä
elative sähkeestä sähkeistä
illative sähkeeseen sähkeisiin
sähkeihin
adessive sähkeellä sähkeillä
ablative sähkeeltä sähkeiltä
allative sähkeelle sähkeille
essive sähkeenä sähkeinä
translative sähkeeksi sähkeiksi
abessive sähkeettä sähkeittä
instructive sähkein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of sähke (Kotus type 48/hame, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative sähkeeni sähkeeni
accusative nom. sähkeeni sähkeeni
gen. sähkeeni
genitive sähkeeni sähkeideni
sähkeitteni
partitive sähkettäni sähkeitäni
inessive sähkeessäni sähkeissäni
elative sähkeestäni sähkeistäni
illative sähkeeseeni sähkeisiini
sähkeihini
adessive sähkeelläni sähkeilläni
ablative sähkeeltäni sähkeiltäni
allative sähkeelleni sähkeilleni
essive sähkeenäni sähkeinäni
translative sähkeekseni sähkeikseni
abessive sähkeettäni sähkeittäni
instructive
comitative sähkeineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative sähkeesi sähkeesi
accusative nom. sähkeesi sähkeesi
gen. sähkeesi
genitive sähkeesi sähkeidesi
sähkeittesi
partitive sähkettäsi sähkeitäsi
inessive sähkeessäsi sähkeissäsi
elative sähkeestäsi sähkeistäsi
illative sähkeeseesi sähkeisiisi
sähkeihisi
adessive sähkeelläsi sähkeilläsi
ablative sähkeeltäsi sähkeiltäsi
allative sähkeellesi sähkeillesi
essive sähkeenäsi sähkeinäsi
translative sähkeeksesi sähkeiksesi
abessive sähkeettäsi sähkeittäsi
instructive
comitative sähkeinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative sähkeemme sähkeemme
accusative nom. sähkeemme sähkeemme
gen. sähkeemme
genitive sähkeemme sähkeidemme
sähkeittemme
partitive sähkettämme sähkeitämme
inessive sähkeessämme sähkeissämme
elative sähkeestämme sähkeistämme
illative sähkeeseemme sähkeisiimme
sähkeihimme
adessive sähkeellämme sähkeillämme
ablative sähkeeltämme sähkeiltämme
allative sähkeellemme sähkeillemme
essive sähkeenämme sähkeinämme
translative sähkeeksemme sähkeiksemme
abessive sähkeettämme sähkeittämme
instructive
comitative sähkeinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative sähkeenne sähkeenne
accusative nom. sähkeenne sähkeenne
gen. sähkeenne
genitive sähkeenne sähkeidenne
sähkeittenne
partitive sähkettänne sähkeitänne
inessive sähkeessänne sähkeissänne
elative sähkeestänne sähkeistänne
illative sähkeeseenne sähkeisiinne
sähkeihinne
adessive sähkeellänne sähkeillänne
ablative sähkeeltänne sähkeiltänne
allative sähkeellenne sähkeillenne
essive sähkeenänne sähkeinänne
translative sähkeeksenne sähkeiksenne
abessive sähkeettänne sähkeittänne
instructive
comitative sähkeinenne
third-person possessor
singular plural
nominative sähkeensä sähkeensä
accusative nom. sähkeensä sähkeensä
gen. sähkeensä
genitive sähkeensä sähkeidensä
sähkeittensä
partitive sähkettään
sähkettänsä
sähkeitään
sähkeitänsä
inessive sähkeessään
sähkeessänsä
sähkeissään
sähkeissänsä
elative sähkeestään
sähkeestänsä
sähkeistään
sähkeistänsä
illative sähkeeseensä sähkeisiinsä
sähkeihinsä
adessive sähkeellään
sähkeellänsä
sähkeillään
sähkeillänsä
ablative sähkeeltään
sähkeeltänsä
sähkeiltään
sähkeiltänsä
allative sähkeelleen
sähkeellensä
sähkeilleen
sähkeillensä
essive sähkeenään
sähkeenänsä
sähkeinään
sähkeinänsä
translative sähkeekseen
sähkeeksensä
sähkeikseen
sähkeiksensä
abessive sähkeettään
sähkeettänsä
sähkeittään
sähkeittänsä
instructive
comitative sähkeineen
sähkeinensä

Consonant gradation

edit

Unusually, for gradation purposes nominals of this type act as if there was a consonant after the final -e of the nominative singular, as in vieras; thus the base form is weak. Historically, the stem ended in *-ek or *-eh, but the consonant was regularly lost word-finally. The inflectional stem added a linking -e- to the base form, leaving the root in its strong form, and gradated between -eke- (strong, as in essive *-ekenA) and -ee- (weak, as in most other cases). The inflectional stem was eventually levelled in favour of the weak form -ee-, resulting in all cases other than the nominative and partitive singular having an inflectional stem consisting of the strong form of the root + -ee-. For details, see Proto-Finnic *-ëk.

Summary

edit
Gradation Kotus *A *B *C *D *E *F *H *I *J *K *L
grade k → kk p → pp t → tt ∅ → k v → p d → t mm → mp ll → lt nn → nt rr → rt j → k
nominative weak savuke ape peite aie taive sade lumme kimalle vanne aarre lahje
genitive strong savukkeen appeen peitteen aikeen taipeen sateen lumpeen kimalteen vanteen aarteen lahkeen
partitive weak savuketta apetta peitettä aietta taivetta sadetta lummetta kimalletta vannetta aarretta lahjetta
elative strong savukkeesta appeesta peitteestä aikeesta taipeesta sateesta lumpeesta kimalteesta vanteesta aarteesta lahkeesta
illative strong savukkeeseen appeeseen peitteeseen aikeeseen taipeeseen sateeseen lumpeeseen kimalteeseen vanteeseen aarteeseen lahkeeseen

Complete declension example with consonant gradation (t → d)

edit
Inflection of sade (Kotus type 48*F/hame, t-d gradation)
nominative sade sateet
genitive sateen sateiden
sateitten
partitive sadetta sateita
illative sateeseen sateisiin
sateihin
singular plural
nominative sade sateet
accusative nom. sade sateet
gen. sateen
genitive sateen sateiden
sateitten
partitive sadetta sateita
inessive sateessa sateissa
elative sateesta sateista
illative sateeseen sateisiin
sateihin
adessive sateella sateilla
ablative sateelta sateilta
allative sateelle sateille
essive sateena sateina
translative sateeksi sateiksi
abessive sateetta sateitta
instructive satein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of sade (Kotus type 48*F/hame, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative sateeni sateeni
accusative nom. sateeni sateeni
gen. sateeni
genitive sateeni sateideni
sateitteni
partitive sadettani sateitani
inessive sateessani sateissani
elative sateestani sateistani
illative sateeseeni sateisiini
sateihini
adessive sateellani sateillani
ablative sateeltani sateiltani
allative sateelleni sateilleni
essive sateenani sateinani
translative sateekseni sateikseni
abessive sateettani sateittani
instructive
comitative sateineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative sateesi sateesi
accusative nom. sateesi sateesi
gen. sateesi
genitive sateesi sateidesi
sateittesi
partitive sadettasi sateitasi
inessive sateessasi sateissasi
elative sateestasi sateistasi
illative sateeseesi sateisiisi
sateihisi
adessive sateellasi sateillasi
ablative sateeltasi sateiltasi
allative sateellesi sateillesi
essive sateenasi sateinasi
translative sateeksesi sateiksesi
abessive sateettasi sateittasi
instructive
comitative sateinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative sateemme sateemme
accusative nom. sateemme sateemme
gen. sateemme
genitive sateemme sateidemme
sateittemme
partitive sadettamme sateitamme
inessive sateessamme sateissamme
elative sateestamme sateistamme
illative sateeseemme sateisiimme
sateihimme
adessive sateellamme sateillamme
ablative sateeltamme sateiltamme
allative sateellemme sateillemme
essive sateenamme sateinamme
translative sateeksemme sateiksemme
abessive sateettamme sateittamme
instructive
comitative sateinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative sateenne sateenne
accusative nom. sateenne sateenne
gen. sateenne
genitive sateenne sateidenne
sateittenne
partitive sadettanne sateitanne
inessive sateessanne sateissanne
elative sateestanne sateistanne
illative sateeseenne sateisiinne
sateihinne
adessive sateellanne sateillanne
ablative sateeltanne sateiltanne
allative sateellenne sateillenne
essive sateenanne sateinanne
translative sateeksenne sateiksenne
abessive sateettanne sateittanne
instructive
comitative sateinenne
third-person possessor
singular plural
nominative sateensa sateensa
accusative nom. sateensa sateensa
gen. sateensa
genitive sateensa sateidensa
sateittensa
partitive sadettaan
sadettansa
sateitaan
sateitansa
inessive sateessaan
sateessansa
sateissaan
sateissansa
elative sateestaan
sateestansa
sateistaan
sateistansa
illative sateeseensa sateisiinsa
sateihinsa
adessive sateellaan
sateellansa
sateillaan
sateillansa
ablative sateeltaan
sateeltansa
sateiltaan
sateiltansa
allative sateelleen
sateellensa
sateilleen
sateillensa
essive sateenaan
sateenansa
sateinaan
sateinansa
translative sateekseen
sateeksensa
sateikseen
sateiksensa
abessive sateettaan
sateettansa
sateittaan
sateittansa
instructive
comitative sateineen
sateinensa

Template

edit

{{fi-decl-hame}}

List

edit

See Finnish hame-type nominals.