Kotus type 5 (risti) NSK type 4 (risti), 6 (banaali) and 7 (kalsium)

Two-syllable nominals ending with -i; consonant gradation possible. Also words formed using the suffix -kki.

Partitive ending -a/ and genitive plural ending -en. -i of stem changes to -e- before plural marker -i-, except in genitive plural, where it is dropped.

Foreign words and loan words ending in a consonant are often declined following this type: the nominative singular has no -i ending, but the rest of the declension is as for an -i nominal, including the illative singular -iin.

Basic declension without consonant gradation

edit
ends with -i
back vowels
(contains a, o or u)
ends with -i
front vowels
(no a, o or u)
Inflection of tuoli (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative tuoli tuolit
genitive tuolin tuolien
partitive tuolia tuoleja
illative tuoliin tuoleihin
singular plural
nominative tuoli tuolit
accusative nom. tuoli tuolit
gen. tuolin
genitive tuolin tuolien
partitive tuolia tuoleja
inessive tuolissa tuoleissa
elative tuolista tuoleista
illative tuoliin tuoleihin
adessive tuolilla tuoleilla
ablative tuolilta tuoleilta
allative tuolille tuoleille
essive tuolina tuoleina
translative tuoliksi tuoleiksi
abessive tuolitta tuoleitta
instructive tuolein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of tuoli (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative tuolini tuolini
accusative nom. tuolini tuolini
gen. tuolini
genitive tuolini tuolieni
partitive tuoliani tuolejani
inessive tuolissani tuoleissani
elative tuolistani tuoleistani
illative tuoliini tuoleihini
adessive tuolillani tuoleillani
ablative tuoliltani tuoleiltani
allative tuolilleni tuoleilleni
essive tuolinani tuoleinani
translative tuolikseni tuoleikseni
abessive tuolittani tuoleittani
instructive
comitative tuoleineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative tuolisi tuolisi
accusative nom. tuolisi tuolisi
gen. tuolisi
genitive tuolisi tuoliesi
partitive tuoliasi tuolejasi
inessive tuolissasi tuoleissasi
elative tuolistasi tuoleistasi
illative tuoliisi tuoleihisi
adessive tuolillasi tuoleillasi
ablative tuoliltasi tuoleiltasi
allative tuolillesi tuoleillesi
essive tuolinasi tuoleinasi
translative tuoliksesi tuoleiksesi
abessive tuolittasi tuoleittasi
instructive
comitative tuoleinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative tuolimme tuolimme
accusative nom. tuolimme tuolimme
gen. tuolimme
genitive tuolimme tuoliemme
partitive tuoliamme tuolejamme
inessive tuolissamme tuoleissamme
elative tuolistamme tuoleistamme
illative tuoliimme tuoleihimme
adessive tuolillamme tuoleillamme
ablative tuoliltamme tuoleiltamme
allative tuolillemme tuoleillemme
essive tuolinamme tuoleinamme
translative tuoliksemme tuoleiksemme
abessive tuolittamme tuoleittamme
instructive
comitative tuoleinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative tuolinne tuolinne
accusative nom. tuolinne tuolinne
gen. tuolinne
genitive tuolinne tuolienne
partitive tuolianne tuolejanne
inessive tuolissanne tuoleissanne
elative tuolistanne tuoleistanne
illative tuoliinne tuoleihinne
adessive tuolillanne tuoleillanne
ablative tuoliltanne tuoleiltanne
allative tuolillenne tuoleillenne
essive tuolinanne tuoleinanne
translative tuoliksenne tuoleiksenne
abessive tuolittanne tuoleittanne
instructive
comitative tuoleinenne
third-person possessor
singular plural
nominative tuolinsa tuolinsa
accusative nom. tuolinsa tuolinsa
gen. tuolinsa
genitive tuolinsa tuoliensa
partitive tuoliaan
tuoliansa
tuolejaan
tuolejansa
inessive tuolissaan
tuolissansa
tuoleissaan
tuoleissansa
elative tuolistaan
tuolistansa
tuoleistaan
tuoleistansa
illative tuoliinsa tuoleihinsa
adessive tuolillaan
tuolillansa
tuoleillaan
tuoleillansa
ablative tuoliltaan
tuoliltansa
tuoleiltaan
tuoleiltansa
allative tuolilleen
tuolillensa
tuoleilleen
tuoleillensa
essive tuolinaan
tuolinansa
tuoleinaan
tuoleinansa
translative tuolikseen
tuoliksensa
tuoleikseen
tuoleiksensa
abessive tuolittaan
tuolittansa
tuoleittaan
tuoleittansa
instructive
comitative tuoleineen
tuoleinensa
Inflection of risti (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative risti ristit
genitive ristin ristien
partitive ristiä ristejä
illative ristiin risteihin
singular plural
nominative risti ristit
accusative nom. risti ristit
gen. ristin
genitive ristin ristien
partitive ristiä ristejä
inessive ristissä risteissä
elative rististä risteistä
illative ristiin risteihin
adessive ristillä risteillä
ablative ristiltä risteiltä
allative ristille risteille
essive ristinä risteinä
translative ristiksi risteiksi
abessive ristittä risteittä
instructive ristein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of risti (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative ristini ristini
accusative nom. ristini ristini
gen. ristini
genitive ristini ristieni
partitive ristiäni ristejäni
inessive ristissäni risteissäni
elative rististäni risteistäni
illative ristiini risteihini
adessive ristilläni risteilläni
ablative ristiltäni risteiltäni
allative ristilleni risteilleni
essive ristinäni risteinäni
translative ristikseni risteikseni
abessive ristittäni risteittäni
instructive
comitative risteineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative ristisi ristisi
accusative nom. ristisi ristisi
gen. ristisi
genitive ristisi ristiesi
partitive ristiäsi ristejäsi
inessive ristissäsi risteissäsi
elative rististäsi risteistäsi
illative ristiisi risteihisi
adessive ristilläsi risteilläsi
ablative ristiltäsi risteiltäsi
allative ristillesi risteillesi
essive ristinäsi risteinäsi
translative ristiksesi risteiksesi
abessive ristittäsi risteittäsi
instructive
comitative risteinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative ristimme ristimme
accusative nom. ristimme ristimme
gen. ristimme
genitive ristimme ristiemme
partitive ristiämme ristejämme
inessive ristissämme risteissämme
elative rististämme risteistämme
illative ristiimme risteihimme
adessive ristillämme risteillämme
ablative ristiltämme risteiltämme
allative ristillemme risteillemme
essive ristinämme risteinämme
translative ristiksemme risteiksemme
abessive ristittämme risteittämme
instructive
comitative risteinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative ristinne ristinne
accusative nom. ristinne ristinne
gen. ristinne
genitive ristinne ristienne
partitive ristiänne ristejänne
inessive ristissänne risteissänne
elative rististänne risteistänne
illative ristiinne risteihinne
adessive ristillänne risteillänne
ablative ristiltänne risteiltänne
allative ristillenne risteillenne
essive ristinänne risteinänne
translative ristiksenne risteiksenne
abessive ristittänne risteittänne
instructive
comitative risteinenne
third-person possessor
singular plural
nominative ristinsä ristinsä
accusative nom. ristinsä ristinsä
gen. ristinsä
genitive ristinsä ristiensä
partitive ristiään
ristiänsä
ristejään
ristejänsä
inessive ristissään
ristissänsä
risteissään
risteissänsä
elative rististään
rististänsä
risteistään
risteistänsä
illative ristiinsä risteihinsä
adessive ristillään
ristillänsä
risteillään
risteillänsä
ablative ristiltään
ristiltänsä
risteiltään
risteiltänsä
allative ristilleen
ristillensä
risteilleen
risteillensä
essive ristinään
ristinänsä
risteinään
risteinänsä
translative ristikseen
ristiksensä
risteikseen
risteiksensä
abessive ristittään
ristittänsä
risteittään
risteittänsä
instructive
comitative risteineen
risteinensä
loan word
back vowels
(contains a, o or u)
loan word
front vowels
(no a, o or u)
Inflection of kalsiumi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative kalsium kalsiumit
genitive kalsiumin kalsiumien
partitive kalsiumia kalsiumeja
illative kalsiumiin kalsiumeihin
singular plural
nominative kalsium kalsiumit
accusative nom. kalsium kalsiumit
gen. kalsiumin
genitive kalsiumin kalsiumien
partitive kalsiumia kalsiumeja
inessive kalsiumissa kalsiumeissa
elative kalsiumista kalsiumeista
illative kalsiumiin kalsiumeihin
adessive kalsiumilla kalsiumeilla
ablative kalsiumilta kalsiumeilta
allative kalsiumille kalsiumeille
essive kalsiumina kalsiumeina
translative kalsiumiksi kalsiumeiksi
abessive kalsiumitta kalsiumeitta
instructive kalsiumein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of kalsiumi (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative kalsiumini kalsiumini
accusative nom. kalsiumini kalsiumini
gen. kalsiumini
genitive kalsiumini kalsiumieni
partitive kalsiumiani kalsiumejani
inessive kalsiumissani kalsiumeissani
elative kalsiumistani kalsiumeistani
illative kalsiumiini kalsiumeihini
adessive kalsiumillani kalsiumeillani
ablative kalsiumiltani kalsiumeiltani
allative kalsiumilleni kalsiumeilleni
essive kalsiuminani kalsiumeinani
translative kalsiumikseni kalsiumeikseni
abessive kalsiumittani kalsiumeittani
instructive
comitative kalsiumeineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative kalsiumisi kalsiumisi
accusative nom. kalsiumisi kalsiumisi
gen. kalsiumisi
genitive kalsiumisi kalsiumiesi
partitive kalsiumiasi kalsiumejasi
inessive kalsiumissasi kalsiumeissasi
elative kalsiumistasi kalsiumeistasi
illative kalsiumiisi kalsiumeihisi
adessive kalsiumillasi kalsiumeillasi
ablative kalsiumiltasi kalsiumeiltasi
allative kalsiumillesi kalsiumeillesi
essive kalsiuminasi kalsiumeinasi
translative kalsiumiksesi kalsiumeiksesi
abessive kalsiumittasi kalsiumeittasi
instructive
comitative kalsiumeinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative kalsiumimme kalsiumimme
accusative nom. kalsiumimme kalsiumimme
gen. kalsiumimme
genitive kalsiumimme kalsiumiemme
partitive kalsiumiamme kalsiumejamme
inessive kalsiumissamme kalsiumeissamme
elative kalsiumistamme kalsiumeistamme
illative kalsiumiimme kalsiumeihimme
adessive kalsiumillamme kalsiumeillamme
ablative kalsiumiltamme kalsiumeiltamme
allative kalsiumillemme kalsiumeillemme
essive kalsiuminamme kalsiumeinamme
translative kalsiumiksemme kalsiumeiksemme
abessive kalsiumittamme kalsiumeittamme
instructive
comitative kalsiumeinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative kalsiuminne kalsiuminne
accusative nom. kalsiuminne kalsiuminne
gen. kalsiuminne
genitive kalsiuminne kalsiumienne
partitive kalsiumianne kalsiumejanne
inessive kalsiumissanne kalsiumeissanne
elative kalsiumistanne kalsiumeistanne
illative kalsiumiinne kalsiumeihinne
adessive kalsiumillanne kalsiumeillanne
ablative kalsiumiltanne kalsiumeiltanne
allative kalsiumillenne kalsiumeillenne
essive kalsiuminanne kalsiumeinanne
translative kalsiumiksenne kalsiumeiksenne
abessive kalsiumittanne kalsiumeittanne
instructive
comitative kalsiumeinenne
third-person possessor
singular plural
nominative kalsiuminsa kalsiuminsa
accusative nom. kalsiuminsa kalsiuminsa
gen. kalsiuminsa
genitive kalsiuminsa kalsiumiensa
partitive kalsiumiaan
kalsiumiansa
kalsiumejaan
kalsiumejansa
inessive kalsiumissaan
kalsiumissansa
kalsiumeissaan
kalsiumeissansa
elative kalsiumistaan
kalsiumistansa
kalsiumeistaan
kalsiumeistansa
illative kalsiumiinsa kalsiumeihinsa
adessive kalsiumillaan
kalsiumillansa
kalsiumeillaan
kalsiumeillansa
ablative kalsiumiltaan
kalsiumiltansa
kalsiumeiltaan
kalsiumeiltansa
allative kalsiumilleen
kalsiumillensa
kalsiumeilleen
kalsiumeillensa
essive kalsiuminaan
kalsiuminansa
kalsiumeinaan
kalsiumeinansa
translative kalsiumikseen
kalsiumiksensa
kalsiumeikseen
kalsiumeiksensa
abessive kalsiumittaan
kalsiumittansa
kalsiumeittaan
kalsiumeittansa
instructive
comitative kalsiumeineen
kalsiumeinensa
Inflection of preesensi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative preesens preesensit
genitive preesensin preesensien
partitive preesensiä preesensejä
illative preesensiin preesenseihin
singular plural
nominative preesens preesensit
accusative nom. preesens preesensit
gen. preesensin
genitive preesensin preesensien
partitive preesensiä preesensejä
inessive preesensissä preesenseissä
elative preesensistä preesenseistä
illative preesensiin preesenseihin
adessive preesensillä preesenseillä
ablative preesensiltä preesenseiltä
allative preesensille preesenseille
essive preesensinä preesenseinä
translative preesensiksi preesenseiksi
abessive preesensittä preesenseittä
instructive preesensein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of preesensi (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative preesensini preesensini
accusative nom. preesensini preesensini
gen. preesensini
genitive preesensini preesensieni
partitive preesensiäni preesensejäni
inessive preesensissäni preesenseissäni
elative preesensistäni preesenseistäni
illative preesensiini preesenseihini
adessive preesensilläni preesenseilläni
ablative preesensiltäni preesenseiltäni
allative preesensilleni preesenseilleni
essive preesensinäni preesenseinäni
translative preesensikseni preesenseikseni
abessive preesensittäni preesenseittäni
instructive
comitative preesenseineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative preesensisi preesensisi
accusative nom. preesensisi preesensisi
gen. preesensisi
genitive preesensisi preesensiesi
partitive preesensiäsi preesensejäsi
inessive preesensissäsi preesenseissäsi
elative preesensistäsi preesenseistäsi
illative preesensiisi preesenseihisi
adessive preesensilläsi preesenseilläsi
ablative preesensiltäsi preesenseiltäsi
allative preesensillesi preesenseillesi
essive preesensinäsi preesenseinäsi
translative preesensiksesi preesenseiksesi
abessive preesensittäsi preesenseittäsi
instructive
comitative preesenseinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative preesensimme preesensimme
accusative nom. preesensimme preesensimme
gen. preesensimme
genitive preesensimme preesensiemme
partitive preesensiämme preesensejämme
inessive preesensissämme preesenseissämme
elative preesensistämme preesenseistämme
illative preesensiimme preesenseihimme
adessive preesensillämme preesenseillämme
ablative preesensiltämme preesenseiltämme
allative preesensillemme preesenseillemme
essive preesensinämme preesenseinämme
translative preesensiksemme preesenseiksemme
abessive preesensittämme preesenseittämme
instructive
comitative preesenseinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative preesensinne preesensinne
accusative nom. preesensinne preesensinne
gen. preesensinne
genitive preesensinne preesensienne
partitive preesensiänne preesensejänne
inessive preesensissänne preesenseissänne
elative preesensistänne preesenseistänne
illative preesensiinne preesenseihinne
adessive preesensillänne preesenseillänne
ablative preesensiltänne preesenseiltänne
allative preesensillenne preesenseillenne
essive preesensinänne preesenseinänne
translative preesensiksenne preesenseiksenne
abessive preesensittänne preesenseittänne
instructive
comitative preesenseinenne
third-person possessor
singular plural
nominative preesensinsä preesensinsä
accusative nom. preesensinsä preesensinsä
gen. preesensinsä
genitive preesensinsä preesensiensä
partitive preesensiään
preesensiänsä
preesensejään
preesensejänsä
inessive preesensissään
preesensissänsä
preesenseissään
preesenseissänsä
elative preesensistään
preesensistänsä
preesenseistään
preesenseistänsä
illative preesensiinsä preesenseihinsä
adessive preesensillään
preesensillänsä
preesenseillään
preesenseillänsä
ablative preesensiltään
preesensiltänsä
preesenseiltään
preesenseiltänsä
allative preesensilleen
preesensillensä
preesenseilleen
preesenseillensä
essive preesensinään
preesensinänsä
preesenseinään
preesenseinänsä
translative preesensikseen
preesensiksensä
preesenseikseen
preesenseiksensä
abessive preesensittään
preesensittänsä
preesenseittään
preesenseittänsä
instructive
comitative preesenseineen
preesenseinensä
in proper names
(with or without ending i)
Inflection of Robert (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative Robert Robertit
genitive Robertin Robertien
partitive Robertia Roberteja
illative Robertiin Roberteihin
singular plural
nominative Robert Robertit
accusative nom. Robert Robertit
gen. Robertin
genitive Robertin Robertien
partitive Robertia Roberteja
inessive Robertissa Roberteissa
elative Robertista Roberteista
illative Robertiin Roberteihin
adessive Robertilla Roberteilla
ablative Robertilta Roberteilta
allative Robertille Roberteille
essive Robertina Roberteina
translative Robertiksi Roberteiksi
abessive Robertitta Roberteitta
instructive Robertein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of Robert (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative Robertini Robertini
accusative nom. Robertini Robertini
gen. Robertini
genitive Robertini Robertieni
partitive Robertiani Robertejani
inessive Robertissani Roberteissani
elative Robertistani Roberteistani
illative Robertiini Roberteihini
adessive Robertillani Roberteillani
ablative Robertiltani Roberteiltani
allative Robertilleni Roberteilleni
essive Robertinani Roberteinani
translative Robertikseni Roberteikseni
abessive Robertittani Roberteittani
instructive
comitative Roberteineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative Robertisi Robertisi
accusative nom. Robertisi Robertisi
gen. Robertisi
genitive Robertisi Robertiesi
partitive Robertiasi Robertejasi
inessive Robertissasi Roberteissasi
elative Robertistasi Roberteistasi
illative Robertiisi Roberteihisi
adessive Robertillasi Roberteillasi
ablative Robertiltasi Roberteiltasi
allative Robertillesi Roberteillesi
essive Robertinasi Roberteinasi
translative Robertiksesi Roberteiksesi
abessive Robertittasi Roberteittasi
instructive
comitative Roberteinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative Robertimme Robertimme
accusative nom. Robertimme Robertimme
gen. Robertimme
genitive Robertimme Robertiemme
partitive Robertiamme Robertejamme
inessive Robertissamme Roberteissamme
elative Robertistamme Roberteistamme
illative Robertiimme Roberteihimme
adessive Robertillamme Roberteillamme
ablative Robertiltamme Roberteiltamme
allative Robertillemme Roberteillemme
essive Robertinamme Roberteinamme
translative Robertiksemme Roberteiksemme
abessive Robertittamme Roberteittamme
instructive
comitative Roberteinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative Robertinne Robertinne
accusative nom. Robertinne Robertinne
gen. Robertinne
genitive Robertinne Robertienne
partitive Robertianne Robertejanne
inessive Robertissanne Roberteissanne
elative Robertistanne Roberteistanne
illative Robertiinne Roberteihinne
adessive Robertillanne Roberteillanne
ablative Robertiltanne Roberteiltanne
allative Robertillenne Roberteillenne
essive Robertinanne Roberteinanne
translative Robertiksenne Roberteiksenne
abessive Robertittanne Roberteittanne
instructive
comitative Roberteinenne
third-person possessor
singular plural
nominative Robertinsa Robertinsa
accusative nom. Robertinsa Robertinsa
gen. Robertinsa
genitive Robertinsa Robertiensa
partitive Robertiaan
Robertiansa
Robertejaan
Robertejansa
inessive Robertissaan
Robertissansa
Roberteissaan
Roberteissansa
elative Robertistaan
Robertistansa
Roberteistaan
Roberteistansa
illative Robertiinsa Roberteihinsa
adessive Robertillaan
Robertillansa
Roberteillaan
Roberteillansa
ablative Robertiltaan
Robertiltansa
Roberteiltaan
Roberteiltansa
allative Robertilleen
Robertillensa
Roberteilleen
Roberteillensa
essive Robertinaan
Robertinansa
Roberteinaan
Roberteinansa
translative Robertikseen
Robertiksensa
Roberteikseen
Roberteiksensa
abessive Robertittaan
Robertittansa
Roberteittaan
Roberteittansa
instructive
comitative Roberteineen
Roberteinensa

Consonant gradation

edit

Loan words generally do not undergo consonant gradation.

Summary

edit
Gradation Kotus *A *B *C *D *E *F *G *I *J
grade kk → k pp → p tt → t k → ∅ p → v t → d nk → ng lt → ll nt → nn
nominative strong tukki nuppi niitti laki hupi koti vanki pelti tunti
genitive weak tukin nupin niitin lain huvin kodin vangin pellin tunnin
partitive strong tukkia nuppia niittia lakia hupia kotia vankia pelt tuntia
elative weak tukista nupista niitista laista huvista kodista vangista pellistä tunnista
illative strong tukkiin nuppiin niittiin lakiin hupiin kotiin vankiin peltiin tuntiin

Complete declension example with consonant gradation (t → d)

edit
Inflection of koti (Kotus type 5*F/risti, t-d gradation)
nominative koti kodit
genitive kodin kotien
partitive kotia koteja
illative kotiin koteihin
singular plural
nominative koti kodit
accusative nom. koti kodit
gen. kodin
genitive kodin kotien
partitive kotia koteja
inessive kodissa kodeissa
elative kodista kodeista
illative kotiin koteihin
adessive kodilla kodeilla
ablative kodilta kodeilta
allative kodille kodeille
essive kotina koteina
translative kodiksi kodeiksi
abessive koditta kodeitta
instructive kodein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of koti (Kotus type 5*F/risti, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative kotini kotini
accusative nom. kotini kotini
gen. kotini
genitive kotini kotieni
partitive kotiani kotejani
inessive kodissani kodeissani
elative kodistani kodeistani
illative kotiini koteihini
adessive kodillani kodeillani
ablative kodiltani kodeiltani
allative kodilleni kodeilleni
essive kotinani koteinani
translative kodikseni kodeikseni
abessive kodittani kodeittani
instructive
comitative koteineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative kotisi kotisi
accusative nom. kotisi kotisi
gen. kotisi
genitive kotisi kotiesi
partitive kotiasi kotejasi
inessive kodissasi kodeissasi
elative kodistasi kodeistasi
illative kotiisi koteihisi
adessive kodillasi kodeillasi
ablative kodiltasi kodeiltasi
allative kodillesi kodeillesi
essive kotinasi koteinasi
translative kodiksesi kodeiksesi
abessive kodittasi kodeittasi
instructive
comitative koteinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative kotimme kotimme
accusative nom. kotimme kotimme
gen. kotimme
genitive kotimme kotiemme
partitive kotiamme kotejamme
inessive kodissamme kodeissamme
elative kodistamme kodeistamme
illative kotiimme koteihimme
adessive kodillamme kodeillamme
ablative kodiltamme kodeiltamme
allative kodillemme kodeillemme
essive kotinamme koteinamme
translative kodiksemme kodeiksemme
abessive kodittamme kodeittamme
instructive
comitative koteinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative kotinne kotinne
accusative nom. kotinne kotinne
gen. kotinne
genitive kotinne kotienne
partitive kotianne kotejanne
inessive kodissanne kodeissanne
elative kodistanne kodeistanne
illative kotiinne koteihinne
adessive kodillanne kodeillanne
ablative kodiltanne kodeiltanne
allative kodillenne kodeillenne
essive kotinanne koteinanne
translative kodiksenne kodeiksenne
abessive kodittanne kodeittanne
instructive
comitative koteinenne
third-person possessor
singular plural
nominative kotinsa kotinsa
accusative nom. kotinsa kotinsa
gen. kotinsa
genitive kotinsa kotiensa
partitive kotiaan
kotiansa
kotejaan
kotejansa
inessive kodissaan
kodissansa
kodeissaan
kodeissansa
elative kodistaan
kodistansa
kodeistaan
kodeistansa
illative kotiinsa koteihinsa
adessive kodillaan
kodillansa
kodeillaan
kodeillansa
ablative kodiltaan
kodiltansa
kodeiltaan
kodeiltansa
allative kodilleen
kodillensa
kodeilleen
kodeillensa
essive kotinaan
kotinansa
koteinaan
koteinansa
translative kodikseen
kodiksensa
kodeikseen
kodeiksensa
abessive kodittaan
kodittansa
kodeittaan
kodeittansa
instructive
comitative koteineen
koteinensa

Template

edit

{{fi-decl-risti}}

List

edit

See Finnish risti-type nominals.