Appendix:Finnish nominal inflection/vanhempi

Kotus type 16 (vanhempi) NSK type 22 (suurempi)

Comparative adjectives and the word kumpi, all ending with -mpi; mpmm consonant gradation.

Inflection stem replaces -i with -a-/-ä-, which is dropped before plural marker -i-. Partitive ending -a/ and genitive plural ending -en.

DeclensionEdit

back vowels
(contains a, o or u)
front vowels
(no a, o or u)
Inflection of vanhempi (Kotus type 16*H/vanhempi, mp-mm gradation)
nominative vanhempi vanhemmat
genitive vanhemman vanhempien
partitive vanhempaa vanhempia
illative vanhempaan vanhempiin
singular plural
nominative vanhempi vanhemmat
accusative nom. vanhempi vanhemmat
gen. vanhemman
genitive vanhemman vanhempien
vanhempainrare
partitive vanhempaa vanhempia
inessive vanhemmassa vanhemmissa
elative vanhemmasta vanhemmista
illative vanhempaan vanhempiin
adessive vanhemmalla vanhemmilla
ablative vanhemmalta vanhemmilta
allative vanhemmalle vanhemmille
essive vanhempana vanhempina
translative vanhemmaksi vanhemmiksi
instructive vanhemmin
abessive vanhemmatta vanhemmitta
comitative vanhempine
Possessive forms of vanhempi (type vanhempi)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative vanhempani vanhempani
accusative nom. vanhempani vanhempani
gen. vanhempani
genitive vanhempani vanhempieni
vanhempainirare
partitive vanhempaani vanhempiani
inessive vanhemmassani vanhemmissani
elative vanhemmastani vanhemmistani
illative vanhempaani vanhempiini
adessive vanhemmallani vanhemmillani
ablative vanhemmaltani vanhemmiltani
allative vanhemmalleni vanhemmilleni
essive vanhempanani vanhempinani
translative vanhemmakseni vanhemmikseni
instructive
abessive vanhemmattani vanhemmittani
comitative vanhempineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative vanhempasi vanhempasi
accusative nom. vanhempasi vanhempasi
gen. vanhempasi
genitive vanhempasi vanhempiesi
vanhempaisirare
partitive vanhempaasi vanhempiasi
inessive vanhemmassasi vanhemmissasi
elative vanhemmastasi vanhemmistasi
illative vanhempaasi vanhempiisi
adessive vanhemmallasi vanhemmillasi
ablative vanhemmaltasi vanhemmiltasi
allative vanhemmallesi vanhemmillesi
essive vanhempanasi vanhempinasi
translative vanhemmaksesi vanhemmiksesi
instructive
abessive vanhemmattasi vanhemmittasi
comitative vanhempinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative vanhempamme vanhempamme
accusative nom. vanhempamme vanhempamme
gen. vanhempamme
genitive vanhempamme vanhempiemme
vanhempaimmerare
partitive vanhempaamme vanhempiamme
inessive vanhemmassamme vanhemmissamme
elative vanhemmastamme vanhemmistamme
illative vanhempaamme vanhempiimme
adessive vanhemmallamme vanhemmillamme
ablative vanhemmaltamme vanhemmiltamme
allative vanhemmallemme vanhemmillemme
essive vanhempanamme vanhempinamme
translative vanhemmaksemme vanhemmiksemme
instructive
abessive vanhemmattamme vanhemmittamme
comitative vanhempinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative vanhempanne vanhempanne
accusative nom. vanhempanne vanhempanne
gen. vanhempanne
genitive vanhempanne vanhempienne
vanhempainnerare
partitive vanhempaanne vanhempianne
inessive vanhemmassanne vanhemmissanne
elative vanhemmastanne vanhemmistanne
illative vanhempaanne vanhempiinne
adessive vanhemmallanne vanhemmillanne
ablative vanhemmaltanne vanhemmiltanne
allative vanhemmallenne vanhemmillenne
essive vanhempananne vanhempinanne
translative vanhemmaksenne vanhemmiksenne
instructive
abessive vanhemmattanne vanhemmittanne
comitative vanhempinenne
third-person possessor
singular plural
nominative vanhempansa vanhempansa
accusative nom. vanhempansa vanhempansa
gen. vanhempansa
genitive vanhempansa vanhempiensa
vanhempainsarare
partitive vanhempaansa vanhempiaan
vanhempiansa
inessive vanhemmassaan
vanhemmassansa
vanhemmissaan
vanhemmissansa
elative vanhemmastaan
vanhemmastansa
vanhemmistaan
vanhemmistansa
illative vanhempaansa vanhempiinsa
adessive vanhemmallaan
vanhemmallansa
vanhemmillaan
vanhemmillansa
ablative vanhemmaltaan
vanhemmaltansa
vanhemmiltaan
vanhemmiltansa
allative vanhemmalleen
vanhemmallensa
vanhemmilleen
vanhemmillensa
essive vanhempanaan
vanhempanansa
vanhempinaan
vanhempinansa
translative vanhemmakseen
vanhemmaksensa
vanhemmikseen
vanhemmiksensa
instructive
abessive vanhemmattaan
vanhemmattansa
vanhemmittaan
vanhemmittansa
comitative vanhempineen
vanhempinensa
Inflection of pitempi (Kotus type 16*H/vanhempi, mp-mm gradation)
nominative pitempi pitemmät
genitive pitemmän pitempien
partitive pitempää pitempiä
illative pitempään pitempiin
singular plural
nominative pitempi pitemmät
accusative nom. pitempi pitemmät
gen. pitemmän
genitive pitemmän pitempien
pitempäinrare
partitive pitempää pitempiä
inessive pitemmässä pitemmissä
elative pitemmästä pitemmistä
illative pitempään pitempiin
adessive pitemmällä pitemmillä
ablative pitemmältä pitemmiltä
allative pitemmälle pitemmille
essive pitempänä pitempinä
translative pitemmäksi pitemmiksi
instructive pitemmin
abessive pitemmättä pitemmittä
comitative pitempine
Possessive forms of pitempi (type vanhempi)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative pitempäni pitempäni
accusative nom. pitempäni pitempäni
gen. pitempäni
genitive pitempäni pitempieni
pitempäinirare
partitive pitempääni pitempiäni
inessive pitemmässäni pitemmissäni
elative pitemmästäni pitemmistäni
illative pitempääni pitempiini
adessive pitemmälläni pitemmilläni
ablative pitemmältäni pitemmiltäni
allative pitemmälleni pitemmilleni
essive pitempänäni pitempinäni
translative pitemmäkseni pitemmikseni
instructive
abessive pitemmättäni pitemmittäni
comitative pitempineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative pitempäsi pitempäsi
accusative nom. pitempäsi pitempäsi
gen. pitempäsi
genitive pitempäsi pitempiesi
pitempäisirare
partitive pitempääsi pitempiäsi
inessive pitemmässäsi pitemmissäsi
elative pitemmästäsi pitemmistäsi
illative pitempääsi pitempiisi
adessive pitemmälläsi pitemmilläsi
ablative pitemmältäsi pitemmiltäsi
allative pitemmällesi pitemmillesi
essive pitempänäsi pitempinäsi
translative pitemmäksesi pitemmiksesi
instructive
abessive pitemmättäsi pitemmittäsi
comitative pitempinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative pitempämme pitempämme
accusative nom. pitempämme pitempämme
gen. pitempämme
genitive pitempämme pitempiemme
pitempäimmerare
partitive pitempäämme pitempiämme
inessive pitemmässämme pitemmissämme
elative pitemmästämme pitemmistämme
illative pitempäämme pitempiimme
adessive pitemmällämme pitemmillämme
ablative pitemmältämme pitemmiltämme
allative pitemmällemme pitemmillemme
essive pitempänämme pitempinämme
translative pitemmäksemme pitemmiksemme
instructive
abessive pitemmättämme pitemmittämme
comitative pitempinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative pitempänne pitempänne
accusative nom. pitempänne pitempänne
gen. pitempänne
genitive pitempänne pitempienne
pitempäinnerare
partitive pitempäänne pitempiänne
inessive pitemmässänne pitemmissänne
elative pitemmästänne pitemmistänne
illative pitempäänne pitempiinne
adessive pitemmällänne pitemmillänne
ablative pitemmältänne pitemmiltänne
allative pitemmällenne pitemmillenne
essive pitempänänne pitempinänne
translative pitemmäksenne pitemmiksenne
instructive
abessive pitemmättänne pitemmittänne
comitative pitempinenne
third-person possessor
singular plural
nominative pitempänsä pitempänsä
accusative nom. pitempänsä pitempänsä
gen. pitempänsä
genitive pitempänsä pitempiensä
pitempäinsärare
partitive pitempäänsä pitempiään
pitempiänsä
inessive pitemmässään
pitemmässänsä
pitemmissään
pitemmissänsä
elative pitemmästään
pitemmästänsä
pitemmistään
pitemmistänsä
illative pitempäänsä pitempiinsä
adessive pitemmällään
pitemmällänsä
pitemmillään
pitemmillänsä
ablative pitemmältään
pitemmältänsä
pitemmiltään
pitemmiltänsä
allative pitemmälleen
pitemmällensä
pitemmilleen
pitemmillensä
essive pitempänään
pitempänänsä
pitempinään
pitempinänsä
translative pitemmäkseen
pitemmäksensä
pitemmikseen
pitemmiksensä
instructive
abessive pitemmättään
pitemmättänsä
pitemmittään
pitemmittänsä
comitative pitempineen
pitempinensä

Consonant gradation detailEdit

SummaryEdit

Kotus *H
grade mp → mm
nominative strong isompi
genitive weak isomman
partitive strong isompaa
elative weak isommasta
illative strong isompaan

Complete declension example highlighting consonant gradation (mp → mm)Edit

Inflection of isompi (Kotus type 16*H/vanhempi, mp-mm gradation)
nominative isompi isommat
genitive isomman isompien
partitive isompaa isompia
illative isompaan isompiin
singular plural
nominative isompi isommat
accusative nom. isompi isommat
gen. isomman
genitive isomman isompien
isompainrare
partitive isompaa isompia
inessive isommassa isommissa
elative isommasta isommista
illative isompaan isompiin
adessive isommalla isommilla
ablative isommalta isommilta
allative isommalle isommille
essive isompana isompina
translative isommaksi isommiksi
instructive isommin
abessive isommatta isommitta
comitative isompine
Possessive forms of isompi (type vanhempi)
Rare. Only used with substantive adjectives.
first-person singular possessor
singular plural
nominative isompani isompani
accusative nom. isompani isompani
gen. isompani
genitive isompani isompieni
isompainirare
partitive isompaani isompiani
inessive isommassani isommissani
elative isommastani isommistani
illative isompaani isompiini
adessive isommallani isommillani
ablative isommaltani isommiltani
allative isommalleni isommilleni
essive isompanani isompinani
translative isommakseni isommikseni
instructive
abessive isommattani isommittani
comitative isompineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative isompasi isompasi
accusative nom. isompasi isompasi
gen. isompasi
genitive isompasi isompiesi
isompaisirare
partitive isompaasi isompiasi
inessive isommassasi isommissasi
elative isommastasi isommistasi
illative isompaasi isompiisi
adessive isommallasi isommillasi
ablative isommaltasi isommiltasi
allative isommallesi isommillesi
essive isompanasi isompinasi
translative isommaksesi isommiksesi
instructive
abessive isommattasi isommittasi
comitative isompinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative isompamme isompamme
accusative nom. isompamme isompamme
gen. isompamme
genitive isompamme isompiemme
isompaimmerare
partitive isompaamme isompiamme
inessive isommassamme isommissamme
elative isommastamme isommistamme
illative isompaamme isompiimme
adessive isommallamme isommillamme
ablative isommaltamme isommiltamme
allative isommallemme isommillemme
essive isompanamme isompinamme
translative isommaksemme isommiksemme
instructive
abessive isommattamme isommittamme
comitative isompinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative isompanne isompanne
accusative nom. isompanne isompanne
gen. isompanne
genitive isompanne isompienne
isompainnerare
partitive isompaanne isompianne
inessive isommassanne isommissanne
elative isommastanne isommistanne
illative isompaanne isompiinne
adessive isommallanne isommillanne
ablative isommaltanne isommiltanne
allative isommallenne isommillenne
essive isompananne isompinanne
translative isommaksenne isommiksenne
instructive
abessive isommattanne isommittanne
comitative isompinenne
third-person possessor
singular plural
nominative isompansa isompansa
accusative nom. isompansa isompansa
gen. isompansa
genitive isompansa isompiensa
isompainsarare
partitive isompaansa isompiaan
isompiansa
inessive isommassaan
isommassansa
isommissaan
isommissansa
elative isommastaan
isommastansa
isommistaan
isommistansa
illative isompaansa isompiinsa
adessive isommallaan
isommallansa
isommillaan
isommillansa
ablative isommaltaan
isommaltansa
isommiltaan
isommiltansa
allative isommalleen
isommallensa
isommilleen
isommillensa
essive isompanaan
isompanansa
isompinaan
isompinansa
translative isommakseen
isommaksensa
isommikseen
isommiksensa
instructive
abessive isommattaan
isommattansa
isommittaan
isommittansa
comitative isompineen
isompinensa

TemplateEdit

{{fi-decl-vanhempi}}