Open main menu

Contents

FinnishEdit

NounEdit

häviäjä

  1. loser

DeclensionEdit

Inflection of häviäjä (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative häviäjä häviäjät
genitive häviäjän häviäjien
partitive häviäjää häviäjiä
illative häviäjään häviäjiin
singular plural
nominative häviäjä häviäjät
accusative nom. häviäjä häviäjät
gen. häviäjän
genitive häviäjän häviäjien
häviäjäinrare
partitive häviäjää häviäjiä
inessive häviäjässä häviäjissä
elative häviäjästä häviäjistä
illative häviäjään häviäjiin
adessive häviäjällä häviäjillä
ablative häviäjältä häviäjiltä
allative häviäjälle häviäjille
essive häviäjänä häviäjinä
translative häviäjäksi häviäjiksi
instructive häviäjin
abessive häviäjättä häviäjittä
comitative häviäjineen

SynonymsEdit

Related termsEdit