häviö

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: hä‧vi‧ö
  • IPA(key): [ˈhæʋiø]

NounEdit

häviö

  1. defeat

DeclensionEdit

Inflection of häviö (Kotus type 3/valtio, no gradation)
nominative häviö häviöt
genitive häviön häviöiden
häviöitten
partitive häviötä häviöitä
illative häviöön häviöihin
singular plural
nominative häviö häviöt
accusative nom. häviö häviöt
gen. häviön
genitive häviön häviöiden
häviöitten
partitive häviötä häviöitä
inessive häviössä häviöissä
elative häviöstä häviöistä
illative häviöön häviöihin
adessive häviöllä häviöillä
ablative häviöltä häviöiltä
allative häviölle häviöille
essive häviönä häviöinä
translative häviöksi häviöiksi
instructive häviöin
abessive häviöttä häviöittä
comitative häviöineen

Related termsEdit

Read in another language