haara +‎ -(a)ntua



  1. (intransitive) To branch.


Inflection of haaraantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaraannun en haaraannu 1st sing. olen haaraantunut en ole haaraantunut
2nd sing. haaraannut et haaraannu 2nd sing. olet haaraantunut et ole haaraantunut
3rd sing. haaraantuu ei haaraannu 3rd sing. on haaraantunut ei ole haaraantunut
1st plur. haaraannumme emme haaraannu 1st plur. olemme haaraantuneet emme ole haaraantuneet
2nd plur. haaraannutte ette haaraannu 2nd plur. olette haaraantuneet ette ole haaraantuneet
3rd plur. haaraantuvat eivät haaraannu 3rd plur. ovat haaraantuneet eivät ole haaraantuneet
passive haaraannutaan ei haaraannuta passive on haaraannuttu ei ole haaraannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaraannuin en haaraantunut 1st sing. olin haaraantunut en ollut haaraantunut
2nd sing. haaraannuit et haaraantunut 2nd sing. olit haaraantunut et ollut haaraantunut
3rd sing. haaraantui ei haaraantunut 3rd sing. oli haaraantunut ei ollut haaraantunut
1st plur. haaraannuimme emme haaraantuneet 1st plur. olimme haaraantuneet emme olleet haaraantuneet
2nd plur. haaraannuitte ette haaraantuneet 2nd plur. olitte haaraantuneet ette olleet haaraantuneet
3rd plur. haaraantuivat eivät haaraantuneet 3rd plur. olivat haaraantuneet eivät olleet haaraantuneet
passive haaraannuttiin ei haaraannuttu passive oli haaraannuttu ei ollut haaraannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaraantuisin en haaraantuisi 1st sing. olisin haaraantunut en olisi haaraantunut
2nd sing. haaraantuisit et haaraantuisi 2nd sing. olisit haaraantunut et olisi haaraantunut
3rd sing. haaraantuisi ei haaraantuisi 3rd sing. olisi haaraantunut ei olisi haaraantunut
1st plur. haaraantuisimme emme haaraantuisi 1st plur. olisimme haaraantuneet emme olisi haaraantuneet
2nd plur. haaraantuisitte ette haaraantuisi 2nd plur. olisitte haaraantuneet ette olisi haaraantuneet
3rd plur. haaraantuisivat eivät haaraantuisi 3rd plur. olisivat haaraantuneet eivät olisi haaraantuneet
passive haaraannuttaisiin ei haaraannuttaisi passive olisi haaraannuttu ei olisi haaraannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haaraannu älä haaraannu 2nd sing. ole haaraantunut älä ole haaraantunut
3rd sing. haaraantukoon älköön haaraantuko 3rd sing. olkoon haaraantunut älköön olko haaraantunut
1st plur. haaraantukaamme älkäämme haaraantuko 1st plur. olkaamme haaraantuneet älkäämme olko haaraantuneet
2nd plur. haaraantukaa älkää haaraantuko 2nd plur. olkaa haaraantuneet älkää olko haaraantuneet
3rd plur. haaraantukoot älkööt haaraantuko 3rd plur. olkoot haaraantuneet älkööt olko haaraantuneet
passive haaraannuttakoon älköön haaraannuttako passive olkoon haaraannuttu älköön olko haaraannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaraantunen en haaraantune 1st sing. lienen haaraantunut en liene haaraantunut
2nd sing. haaraantunet et haaraantune 2nd sing. lienet haaraantunut et liene haaraantunut
3rd sing. haaraantunee ei haaraantune 3rd sing. lienee haaraantunut ei liene haaraantunut
1st plur. haaraantunemme emme haaraantune 1st plur. lienemme haaraantuneet emme liene haaraantuneet
2nd plur. haaraantunette ette haaraantune 2nd plur. lienette haaraantuneet ette liene haaraantuneet
3rd plur. haaraantunevat eivät haaraantune 3rd plur. lienevät haaraantuneet eivät liene haaraantuneet
passive haaraannuttaneen ei haaraannuttane passive lienee haaraannuttu ei liene haaraannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haaraantua present haaraantuva haaraannuttava
long 1st2 haaraantuakseen past haaraantunut haaraannuttu
2nd inessive1 haaraantuessa haaraannuttaessa agent1, 3 haaraantuma
instructive haaraantuen negative haaraantumaton
3rd inessive haaraantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haaraantumasta
illative haaraantumaan
adessive haaraantumalla
abessive haaraantumatta
instructive haaraantuman haaraannuttaman
4th nominative haaraantuminen
partitive haaraantumista
5th2 haaraantumaisillaan



Read in another language