Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

harmaan +‎ ruskea

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈhɑrmɑːnˌruskeɑ/, [ˈhɑrmɑːnˌrus̠ke̞ɑ]
  • Rhymes: -uskeɑ
  • Hyphenation: har‧maan‧rus‧ke‧a

AdjectiveEdit

harmaanruskea

  1. gray-brown

DeclensionEdit

Inflection of harmaanruskea (Kotus type 15/korkea, no gradation)
nominative harmaanruskea harmaanruskeat
genitive harmaanruskean harmaanruskeiden
harmaanruskeitten
partitive harmaanruskeaa
harmaanruskeata
harmaanruskeita
illative harmaanruskeaan harmaanruskeisiin
harmaanruskeihin
singular plural
nominative harmaanruskea harmaanruskeat
accusative nom. harmaanruskea harmaanruskeat
gen. harmaanruskean
genitive harmaanruskean harmaanruskeiden
harmaanruskeitten
harmaanruskeainrare
partitive harmaanruskeaa
harmaanruskeata
harmaanruskeita
inessive harmaanruskeassa harmaanruskeissa
elative harmaanruskeasta harmaanruskeista
illative harmaanruskeaan harmaanruskeisiin
harmaanruskeihin
adessive harmaanruskealla harmaanruskeilla
ablative harmaanruskealta harmaanruskeilta
allative harmaanruskealle harmaanruskeille
essive harmaanruskeana harmaanruskeina
translative harmaanruskeaksi harmaanruskeiksi
instructive harmaanruskein
abessive harmaanruskeatta harmaanruskeitta
comitative harmaanruskeine

NounEdit

harmaanruskea

  1. gray-brown

DeclensionEdit

Inflection of harmaanruskea (Kotus type 15/korkea, no gradation)
nominative harmaanruskea harmaanruskeat
genitive harmaanruskean harmaanruskeiden
harmaanruskeitten
partitive harmaanruskeaa
harmaanruskeata
harmaanruskeita
illative harmaanruskeaan harmaanruskeisiin
harmaanruskeihin
singular plural
nominative harmaanruskea harmaanruskeat
accusative nom. harmaanruskea harmaanruskeat
gen. harmaanruskean
genitive harmaanruskean harmaanruskeiden
harmaanruskeitten
harmaanruskeainrare
partitive harmaanruskeaa
harmaanruskeata
harmaanruskeita
inessive harmaanruskeassa harmaanruskeissa
elative harmaanruskeasta harmaanruskeista
illative harmaanruskeaan harmaanruskeisiin
harmaanruskeihin
adessive harmaanruskealla harmaanruskeilla
ablative harmaanruskealta harmaanruskeilta
allative harmaanruskealle harmaanruskeille
essive harmaanruskeana harmaanruskeina
translative harmaanruskeaksi harmaanruskeiksi
instructive harmaanruskein
abessive harmaanruskeatta harmaanruskeitta
comitative harmaanruskeineen

AnagramsEdit