BasqueEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): (Southern) /iʎen/, [i.ʎẽ̞n]
  • IPA(key): (Northern) /ilen/, [i.lẽ̞n]

NounEdit

ilen ?

  1. Monday

DeclensionEdit

Declension of ilen (inanimate, ending in consonant)
indefinite singular plural
absolutive ilen ilena ilenak
ergative ilenek ilenak ilenek
dative ileni ilenari ilenei
genitive ilenen ilenaren ilenen
comitative ilenekin ilenarekin ilenekin
causative ilenengatik ilenarengatik ilenengatik
benefactive ilenentzat ilenarentzat ilenentzat
instrumental ilenez ilenaz ilenez
inessive ilenetan ilenean ilenetan
locative ilenetako ileneko ilenetako
allative ilenetara ilenera ilenetara
terminative ilenetaraino ileneraino ilenetaraino
directive ilenetarantz ilenerantz ilenetarantz
destinative ilenetarako ilenerako ilenetarako
ablative ilenetatik ilenetik ilenetatik
partitive ilenik
prolative ilentzat

SynonymsEdit


SwedishEdit

NounEdit

ilen

  1. definite singular of il.

AnagramsEdit