Open main menu

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈiterɑtiːʋinen/, [ˈit̪e̞rɑˌt̪iːʋine̞n]
  • Rhymes: -iːʋinen
  • Hyphenation: i‧te‧ra‧tii‧vi‧nen

AdjectiveEdit

iteratiivinen

  1. iterative

DeclensionEdit

Inflection of iteratiivinen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative iteratiivinen iteratiiviset
genitive iteratiivisen iteratiivisten
iteratiivisien
partitive iteratiivista iteratiivisia
illative iteratiiviseen iteratiivisiin
singular plural
nominative iteratiivinen iteratiiviset
accusative nom. iteratiivinen iteratiiviset
gen. iteratiivisen
genitive iteratiivisen iteratiivisten
iteratiivisien
partitive iteratiivista iteratiivisia
inessive iteratiivisessa iteratiivisissa
elative iteratiivisesta iteratiivisista
illative iteratiiviseen iteratiivisiin
adessive iteratiivisella iteratiivisilla
ablative iteratiiviselta iteratiivisilta
allative iteratiiviselle iteratiivisille
essive iteratiivisena iteratiivisina
translative iteratiiviseksi iteratiivisiksi
instructive iteratiivisin
abessive iteratiivisetta iteratiivisitta
comitative iteratiivisine

Derived termsEdit