(index ke)



  1. (intransitive) To float.


Inflection of kellua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kellun en kellu 1st sing. olen kellunut en ole kellunut
2nd sing. kellut et kellu 2nd sing. olet kellunut et ole kellunut
3rd sing. kelluu ei kellu 3rd sing. on kellunut ei ole kellunut
1st plur. kellumme emme kellu 1st plur. olemme kelluneet emme ole kelluneet
2nd plur. kellutte ette kellu 2nd plur. olette kelluneet ette ole kelluneet
3rd plur. kelluvat eivät kellu 3rd plur. ovat kelluneet eivät ole kelluneet
passive kellutaan ei kelluta passive on kelluttu ei ole kelluttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kelluin en kellunut 1st sing. olin kellunut en ollut kellunut
2nd sing. kelluit et kellunut 2nd sing. olit kellunut et ollut kellunut
3rd sing. kellui ei kellunut 3rd sing. oli kellunut ei ollut kellunut
1st plur. kelluimme emme kelluneet 1st plur. olimme kelluneet emme olleet kelluneet
2nd plur. kelluitte ette kelluneet 2nd plur. olitte kelluneet ette olleet kelluneet
3rd plur. kelluivat eivät kelluneet 3rd plur. olivat kelluneet eivät olleet kelluneet
passive kelluttiin ei kelluttu passive oli kelluttu ei ollut kelluttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kelluisin en kelluisi 1st sing. olisin kellunut en olisi kellunut
2nd sing. kelluisit et kelluisi 2nd sing. olisit kellunut et olisi kellunut
3rd sing. kelluisi ei kelluisi 3rd sing. olisi kellunut ei olisi kellunut
1st plur. kelluisimme emme kelluisi 1st plur. olisimme kelluneet emme olisi kelluneet
2nd plur. kelluisitte ette kelluisi 2nd plur. olisitte kelluneet ette olisi kelluneet
3rd plur. kelluisivat eivät kelluisi 3rd plur. olisivat kelluneet eivät olisi kelluneet
passive kelluttaisiin ei kelluttaisi passive olisi kelluttu ei olisi kelluttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kellu älä kellu 2nd sing. ole kellunut älä ole kellunut
3rd sing. kellukoon älköön kelluko 3rd sing. olkoon kellunut älköön olko kellunut
1st plur. kellukaamme älkäämme kelluko 1st plur. olkaamme kelluneet älkäämme olko kelluneet
2nd plur. kellukaa älkää kelluko 2nd plur. olkaa kelluneet älkää olko kelluneet
3rd plur. kellukoot älkööt kelluko 3rd plur. olkoot kelluneet älkööt olko kelluneet
passive kelluttakoon älköön kelluttako passive olkoon kelluttu älköön olko kelluttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kellunen en kellune 1st sing. lienen kellunut en liene kellunut
2nd sing. kellunet et kellune 2nd sing. lienet kellunut et liene kellunut
3rd sing. kellunee ei kellune 3rd sing. lienee kellunut ei liene kellunut
1st plur. kellunemme emme kellune 1st plur. lienemme kelluneet emme liene kelluneet
2nd plur. kellunette ette kellune 2nd plur. lienette kelluneet ette liene kelluneet
3rd plur. kellunevat eivät kellune 3rd plur. lienevät kelluneet eivät liene kelluneet
passive kelluttaneen ei kelluttane passive lienee kelluttu ei liene kelluttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kellua present kelluva kelluttava
long 1st2 kelluakseen past kellunut kelluttu
2nd inessive1 kelluessa kelluttaessa agent1, 3 kelluma
instructive kelluen negative kellumaton
3rd inessive kellumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kellumasta
illative kellumaan
adessive kellumalla
abessive kellumatta
instructive kelluman kelluttaman
4th nominative kelluminen
partitive kellumista
5th2 kellumaisillaan

Derived termsEdit

Read in another language