kestävä ‎(durable, lasting, long-lasting, sustainable) +‎ -öidä



  1. to make more durable, lasting, long-lasting or sustainable; to strengthen


Inflection of kestävöidä (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kestävöin en kestävöi 1st sing. olen kestävöinyt en ole kestävöinyt
2nd sing. kestävöit et kestävöi 2nd sing. olet kestävöinyt et ole kestävöinyt
3rd sing. kestävöi ei kestävöi 3rd sing. on kestävöinyt ei ole kestävöinyt
1st plur. kestävöimme emme kestävöi 1st plur. olemme kestävöineet emme ole kestävöineet
2nd plur. kestävöitte ette kestävöi 2nd plur. olette kestävöineet ette ole kestävöineet
3rd plur. kestävöivät eivät kestävöi 3rd plur. ovat kestävöineet eivät ole kestävöineet
passive kestävöidään ei kestävöidä passive on kestävöity ei ole kestävöity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kestävöin en kestävöinyt 1st sing. olin kestävöinyt en ollut kestävöinyt
2nd sing. kestävöit et kestävöinyt 2nd sing. olit kestävöinyt et ollut kestävöinyt
3rd sing. kestävöi ei kestävöinyt 3rd sing. oli kestävöinyt ei ollut kestävöinyt
1st plur. kestävöimme emme kestävöineet 1st plur. olimme kestävöineet emme olleet kestävöineet
2nd plur. kestävöitte ette kestävöineet 2nd plur. olitte kestävöineet ette olleet kestävöineet
3rd plur. kestävöivät eivät kestävöineet 3rd plur. olivat kestävöineet eivät olleet kestävöineet
passive kestävöitiin ei kestävöity passive oli kestävöity ei ollut kestävöity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kestävöisin en kestävöisi 1st sing. olisin kestävöinyt en olisi kestävöinyt
2nd sing. kestävöisit et kestävöisi 2nd sing. olisit kestävöinyt et olisi kestävöinyt
3rd sing. kestävöisi ei kestävöisi 3rd sing. olisi kestävöinyt ei olisi kestävöinyt
1st plur. kestävöisimme emme kestävöisi 1st plur. olisimme kestävöineet emme olisi kestävöineet
2nd plur. kestävöisitte ette kestävöisi 2nd plur. olisitte kestävöineet ette olisi kestävöineet
3rd plur. kestävöisivät eivät kestävöisi 3rd plur. olisivat kestävöineet eivät olisi kestävöineet
passive kestävöitäisiin ei kestävöitäisi passive olisi kestävöity ei olisi kestävöity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kestävöi älä kestävöi 2nd sing. ole kestävöinyt älä ole kestävöinyt
3rd sing. kestävöiköön älköön kestävöikö 3rd sing. olkoon kestävöinyt älköön olko kestävöinyt
1st plur. kestävöikäämme älkäämme kestävöikö 1st plur. olkaamme kestävöineet älkäämme olko kestävöineet
2nd plur. kestävöikää älkää kestävöikö 2nd plur. olkaa kestävöineet älkää olko kestävöineet
3rd plur. kestävöikööt älkööt kestävöikö 3rd plur. olkoot kestävöineet älkööt olko kestävöineet
passive kestävöitäköön älköön kestävöitäkö passive olkoon kestävöity älköön olko kestävöity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kestävöinen en kestävöine 1st sing. lienen kestävöinyt en liene kestävöinyt
2nd sing. kestävöinet et kestävöine 2nd sing. lienet kestävöinyt et liene kestävöinyt
3rd sing. kestävöinee ei kestävöine 3rd sing. lienee kestävöinyt ei liene kestävöinyt
1st plur. kestävöinemme emme kestävöine 1st plur. lienemme kestävöineet emme liene kestävöineet
2nd plur. kestävöinette ette kestävöine 2nd plur. lienette kestävöineet ette liene kestävöineet
3rd plur. kestävöinevät eivät kestävöine 3rd plur. lienevät kestävöineet eivät liene kestävöineet
passive kestävöitäneen ei kestävöitäne passive lienee kestävöity ei liene kestävöity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kestävöidä present kestävöivä kestävöitävä
long 1st2 kestävöidäkseen past kestävöinyt kestävöity
2nd inessive1 kestävöidessä kestävöitäessä agent1, 3 kestävöimä
instructive kestävöiden negative kestävöimätön
3rd inessive kestävöimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kestävöimästä
illative kestävöimään
adessive kestävöimällä
abessive kestävöimättä
instructive kestävöimän kestävöitämän
4th nominative kestävöiminen
partitive kestävöimistä
5th2 kestävöimäisillään