1. (intransitive) To enroll.


Inflection of kirjoittautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjoittaudun en kirjoittaudu 1st sing. olen kirjoittautunut en ole kirjoittautunut
2nd sing. kirjoittaudut et kirjoittaudu 2nd sing. olet kirjoittautunut et ole kirjoittautunut
3rd sing. kirjoittautuu ei kirjoittaudu 3rd sing. on kirjoittautunut ei ole kirjoittautunut
1st plur. kirjoittaudumme emme kirjoittaudu 1st plur. olemme kirjoittautuneet emme ole kirjoittautuneet
2nd plur. kirjoittaudutte ette kirjoittaudu 2nd plur. olette kirjoittautuneet ette ole kirjoittautuneet
3rd plur. kirjoittautuvat eivät kirjoittaudu 3rd plur. ovat kirjoittautuneet eivät ole kirjoittautuneet
passive kirjoittaudutaan ei kirjoittauduta passive on kirjoittauduttu ei ole kirjoittauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjoittauduin en kirjoittautunut 1st sing. olin kirjoittautunut en ollut kirjoittautunut
2nd sing. kirjoittauduit et kirjoittautunut 2nd sing. olit kirjoittautunut et ollut kirjoittautunut
3rd sing. kirjoittautui ei kirjoittautunut 3rd sing. oli kirjoittautunut ei ollut kirjoittautunut
1st plur. kirjoittauduimme emme kirjoittautuneet 1st plur. olimme kirjoittautuneet emme olleet kirjoittautuneet
2nd plur. kirjoittauduitte ette kirjoittautuneet 2nd plur. olitte kirjoittautuneet ette olleet kirjoittautuneet
3rd plur. kirjoittautuivat eivät kirjoittautuneet 3rd plur. olivat kirjoittautuneet eivät olleet kirjoittautuneet
passive kirjoittauduttiin ei kirjoittauduttu passive oli kirjoittauduttu ei ollut kirjoittauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjoittautuisin en kirjoittautuisi 1st sing. olisin kirjoittautunut en olisi kirjoittautunut
2nd sing. kirjoittautuisit et kirjoittautuisi 2nd sing. olisit kirjoittautunut et olisi kirjoittautunut
3rd sing. kirjoittautuisi ei kirjoittautuisi 3rd sing. olisi kirjoittautunut ei olisi kirjoittautunut
1st plur. kirjoittautuisimme emme kirjoittautuisi 1st plur. olisimme kirjoittautuneet emme olisi kirjoittautuneet
2nd plur. kirjoittautuisitte ette kirjoittautuisi 2nd plur. olisitte kirjoittautuneet ette olisi kirjoittautuneet
3rd plur. kirjoittautuisivat eivät kirjoittautuisi 3rd plur. olisivat kirjoittautuneet eivät olisi kirjoittautuneet
passive kirjoittauduttaisiin ei kirjoittauduttaisi passive olisi kirjoittauduttu ei olisi kirjoittauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kirjoittaudu älä kirjoittaudu 2nd sing. ole kirjoittautunut älä ole kirjoittautunut
3rd sing. kirjoittautukoon älköön kirjoittautuko 3rd sing. olkoon kirjoittautunut älköön olko kirjoittautunut
1st plur. kirjoittautukaamme älkäämme kirjoittautuko 1st plur. olkaamme kirjoittautuneet älkäämme olko kirjoittautuneet
2nd plur. kirjoittautukaa älkää kirjoittautuko 2nd plur. olkaa kirjoittautuneet älkää olko kirjoittautuneet
3rd plur. kirjoittautukoot älkööt kirjoittautuko 3rd plur. olkoot kirjoittautuneet älkööt olko kirjoittautuneet
passive kirjoittauduttakoon älköön kirjoittauduttako passive olkoon kirjoittauduttu älköön olko kirjoittauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjoittautunen en kirjoittautune 1st sing. lienen kirjoittautunut en liene kirjoittautunut
2nd sing. kirjoittautunet et kirjoittautune 2nd sing. lienet kirjoittautunut et liene kirjoittautunut
3rd sing. kirjoittautunee ei kirjoittautune 3rd sing. lienee kirjoittautunut ei liene kirjoittautunut
1st plur. kirjoittautunemme emme kirjoittautune 1st plur. lienemme kirjoittautuneet emme liene kirjoittautuneet
2nd plur. kirjoittautunette ette kirjoittautune 2nd plur. lienette kirjoittautuneet ette liene kirjoittautuneet
3rd plur. kirjoittautunevat eivät kirjoittautune 3rd plur. lienevät kirjoittautuneet eivät liene kirjoittautuneet
passive kirjoittauduttaneen ei kirjoittauduttane passive lienee kirjoittauduttu ei liene kirjoittauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kirjoittautua present kirjoittautuva kirjoittauduttava
long 1st2 kirjoittautuakseen past kirjoittautunut kirjoittauduttu
2nd inessive1 kirjoittautuessa kirjoittauduttaessa agent1, 3 kirjoittautuma
instructive kirjoittautuen negative kirjoittautumaton
3rd inessive kirjoittautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kirjoittautumasta
illative kirjoittautumaan
adessive kirjoittautumalla
abessive kirjoittautumatta
instructive kirjoittautuman kirjoittauduttaman
4th nominative kirjoittautuminen
partitive kirjoittautumista
5th2 kirjoittautumaisillaan
Read in another language