1. (transitive, nonstandard, rare) To concretize.


Inflection of konkreettistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. konkreettistan en konkreettista 1st sing. olen konkreettistanut en ole konkreettistanut
2nd sing. konkreettistat et konkreettista 2nd sing. olet konkreettistanut et ole konkreettistanut
3rd sing. konkreettistaa ei konkreettista 3rd sing. on konkreettistanut ei ole konkreettistanut
1st plur. konkreettistamme emme konkreettista 1st plur. olemme konkreettistaneet emme ole konkreettistaneet
2nd plur. konkreettistatte ette konkreettista 2nd plur. olette konkreettistaneet ette ole konkreettistaneet
3rd plur. konkreettistavat eivät konkreettista 3rd plur. ovat konkreettistaneet eivät ole konkreettistaneet
passive konkreettistetaan ei konkreettisteta passive on konkreettistettu ei ole konkreettistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. konkreettistin en konkreettistanut 1st sing. olin konkreettistanut en ollut konkreettistanut
2nd sing. konkreettistit et konkreettistanut 2nd sing. olit konkreettistanut et ollut konkreettistanut
3rd sing. konkreettisti ei konkreettistanut 3rd sing. oli konkreettistanut ei ollut konkreettistanut
1st plur. konkreettistimme emme konkreettistaneet 1st plur. olimme konkreettistaneet emme olleet konkreettistaneet
2nd plur. konkreettistitte ette konkreettistaneet 2nd plur. olitte konkreettistaneet ette olleet konkreettistaneet
3rd plur. konkreettistivat eivät konkreettistaneet 3rd plur. olivat konkreettistaneet eivät olleet konkreettistaneet
passive konkreettistettiin ei konkreettistettu passive oli konkreettistettu ei ollut konkreettistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. konkreettistaisin en konkreettistaisi 1st sing. olisin konkreettistanut en olisi konkreettistanut
2nd sing. konkreettistaisit et konkreettistaisi 2nd sing. olisit konkreettistanut et olisi konkreettistanut
3rd sing. konkreettistaisi ei konkreettistaisi 3rd sing. olisi konkreettistanut ei olisi konkreettistanut
1st plur. konkreettistaisimme emme konkreettistaisi 1st plur. olisimme konkreettistaneet emme olisi konkreettistaneet
2nd plur. konkreettistaisitte ette konkreettistaisi 2nd plur. olisitte konkreettistaneet ette olisi konkreettistaneet
3rd plur. konkreettistaisivat eivät konkreettistaisi 3rd plur. olisivat konkreettistaneet eivät olisi konkreettistaneet
passive konkreettistettaisiin ei konkreettistettaisi passive olisi konkreettistettu ei olisi konkreettistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. konkreettista älä konkreettista 2nd sing. ole konkreettistanut älä ole konkreettistanut
3rd sing. konkreettistakoon älköön konkreettistako 3rd sing. olkoon konkreettistanut älköön olko konkreettistanut
1st plur. konkreettistakaamme älkäämme konkreettistako 1st plur. olkaamme konkreettistaneet älkäämme olko konkreettistaneet
2nd plur. konkreettistakaa älkää konkreettistako 2nd plur. olkaa konkreettistaneet älkää olko konkreettistaneet
3rd plur. konkreettistakoot älkööt konkreettistako 3rd plur. olkoot konkreettistaneet älkööt olko konkreettistaneet
passive konkreettistettakoon älköön konkreettistettako passive olkoon konkreettistettu älköön olko konkreettistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. konkreettistanen en konkreettistane 1st sing. lienen konkreettistanut en liene konkreettistanut
2nd sing. konkreettistanet et konkreettistane 2nd sing. lienet konkreettistanut et liene konkreettistanut
3rd sing. konkreettistanee ei konkreettistane 3rd sing. lienee konkreettistanut ei liene konkreettistanut
1st plur. konkreettistanemme emme konkreettistane 1st plur. lienemme konkreettistaneet emme liene konkreettistaneet
2nd plur. konkreettistanette ette konkreettistane 2nd plur. lienette konkreettistaneet ette liene konkreettistaneet
3rd plur. konkreettistanevat eivät konkreettistane 3rd plur. lienevät konkreettistaneet eivät liene konkreettistaneet
passive konkreettistettaneen ei konkreettistettane passive lienee konkreettistettu ei liene konkreettistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st konkreettistaa present konkreettistava konkreettistettava
long 1st2 konkreettistaakseen past konkreettistanut konkreettistettu
2nd inessive1 konkreettistaessa konkreettistettaessa agent1, 3 konkreettistama
instructive konkreettistaen negative konkreettistamaton
3rd inessive konkreettistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative konkreettistamasta
illative konkreettistamaan
adessive konkreettistamalla
abessive konkreettistamatta
instructive konkreettistaman konkreettistettaman
4th nominative konkreettistaminen
partitive konkreettistamista
5th2 konkreettistamaisillaan