From laaja +‎ -eta.



  1. (intransitive) to expand


Inflection of laajeta (Kotus type 72/vanheta, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajenen en laajene 1st sing. olen laajennut en ole laajennut
2nd sing. laajenet et laajene 2nd sing. olet laajennut et ole laajennut
3rd sing. laajenee ei laajene 3rd sing. on laajennut ei ole laajennut
1st plur. laajenemme emme laajene 1st plur. olemme laajenneet emme ole laajenneet
2nd plur. laajenette ette laajene 2nd plur. olette laajenneet ette ole laajenneet
3rd plur. laajenevat eivät laajene 3rd plur. ovat laajenneet eivät ole laajenneet
passive laajetaan ei laajeta passive on laajettu ei ole laajettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajenin en laajennut 1st sing. olin laajennut en ollut laajennut
2nd sing. laajenit et laajennut 2nd sing. olit laajennut et ollut laajennut
3rd sing. laajeni ei laajennut 3rd sing. oli laajennut ei ollut laajennut
1st plur. laajenimme emme laajenneet 1st plur. olimme laajenneet emme olleet laajenneet
2nd plur. laajenitte ette laajenneet 2nd plur. olitte laajenneet ette olleet laajenneet
3rd plur. laajenivat eivät laajenneet 3rd plur. olivat laajenneet eivät olleet laajenneet
passive laajettiin ei laajettu passive oli laajettu ei ollut laajettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajenisin en laajenisi 1st sing. olisin laajennut en olisi laajennut
2nd sing. laajenisit et laajenisi 2nd sing. olisit laajennut et olisi laajennut
3rd sing. laajenisi ei laajenisi 3rd sing. olisi laajennut ei olisi laajennut
1st plur. laajenisimme emme laajenisi 1st plur. olisimme laajenneet emme olisi laajenneet
2nd plur. laajenisitte ette laajenisi 2nd plur. olisitte laajenneet ette olisi laajenneet
3rd plur. laajenisivat eivät laajenisi 3rd plur. olisivat laajenneet eivät olisi laajenneet
passive laajettaisiin ei laajettaisi passive olisi laajettu ei olisi laajettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laajene älä laajene 2nd sing. ole laajennut älä ole laajennut
3rd sing. laajetkoon älköön laajetko 3rd sing. olkoon laajennut älköön olko laajennut
1st plur. laajetkaamme älkäämme laajetko 1st plur. olkaamme laajenneet älkäämme olko laajenneet
2nd plur. laajetkaa älkää laajetko 2nd plur. olkaa laajenneet älkää olko laajenneet
3rd plur. laajetkoot älkööt laajetko 3rd plur. olkoot laajenneet älkööt olko laajenneet
passive laajettakoon älköön laajettako passive olkoon laajettu älköön olko laajettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laajennen en laajenne 1st sing. lienen laajennut en liene laajennut
2nd sing. laajennet et laajenne 2nd sing. lienet laajennut et liene laajennut
3rd sing. laajennee ei laajenne 3rd sing. lienee laajennut ei liene laajennut
1st plur. laajennemme emme laajenne 1st plur. lienemme laajenneet emme liene laajenneet
2nd plur. laajennette ette laajenne 2nd plur. lienette laajenneet ette liene laajenneet
3rd plur. laajennevat eivät laajenne 3rd plur. lienevät laajenneet eivät liene laajenneet
passive laajettaneen ei laajettane passive lienee laajettu ei liene laajettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laajeta present laajeneva laajettava
long 1st2 laajetakseen past laajennut laajettu
2nd inessive1 laajetessa laajettaessa agent1, 3 laajenema
instructive laajeten negative laajenematon
3rd inessive laajenemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laajenemasta
illative laajenemaan
adessive laajenemalla
abessive laajenematta
instructive laajeneman laajettaman
4th nominative laajeneminen
partitive laajenemista
5th2 laajenemaisillaan


Related termsEdit

Read in another language