1. (intransitive) To be modulated.


Inflection of moduloitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moduloidun en moduloidu 1st sing. olen moduloitunut en ole moduloitunut
2nd sing. moduloidut et moduloidu 2nd sing. olet moduloitunut et ole moduloitunut
3rd sing. moduloituu ei moduloidu 3rd sing. on moduloitunut ei ole moduloitunut
1st plur. moduloidumme emme moduloidu 1st plur. olemme moduloituneet emme ole moduloituneet
2nd plur. moduloidutte ette moduloidu 2nd plur. olette moduloituneet ette ole moduloituneet
3rd plur. moduloituvat eivät moduloidu 3rd plur. ovat moduloituneet eivät ole moduloituneet
passive moduloidutaan ei moduloiduta passive on moduloiduttu ei ole moduloiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moduloiduin en moduloitunut 1st sing. olin moduloitunut en ollut moduloitunut
2nd sing. moduloiduit et moduloitunut 2nd sing. olit moduloitunut et ollut moduloitunut
3rd sing. moduloitui ei moduloitunut 3rd sing. oli moduloitunut ei ollut moduloitunut
1st plur. moduloiduimme emme moduloituneet 1st plur. olimme moduloituneet emme olleet moduloituneet
2nd plur. moduloiduitte ette moduloituneet 2nd plur. olitte moduloituneet ette olleet moduloituneet
3rd plur. moduloituivat eivät moduloituneet 3rd plur. olivat moduloituneet eivät olleet moduloituneet
passive moduloiduttiin ei moduloiduttu passive oli moduloiduttu ei ollut moduloiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moduloituisin en moduloituisi 1st sing. olisin moduloitunut en olisi moduloitunut
2nd sing. moduloituisit et moduloituisi 2nd sing. olisit moduloitunut et olisi moduloitunut
3rd sing. moduloituisi ei moduloituisi 3rd sing. olisi moduloitunut ei olisi moduloitunut
1st plur. moduloituisimme emme moduloituisi 1st plur. olisimme moduloituneet emme olisi moduloituneet
2nd plur. moduloituisitte ette moduloituisi 2nd plur. olisitte moduloituneet ette olisi moduloituneet
3rd plur. moduloituisivat eivät moduloituisi 3rd plur. olisivat moduloituneet eivät olisi moduloituneet
passive moduloiduttaisiin ei moduloiduttaisi passive olisi moduloiduttu ei olisi moduloiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. moduloidu älä moduloidu 2nd sing. ole moduloitunut älä ole moduloitunut
3rd sing. moduloitukoon älköön moduloituko 3rd sing. olkoon moduloitunut älköön olko moduloitunut
1st plur. moduloitukaamme älkäämme moduloituko 1st plur. olkaamme moduloituneet älkäämme olko moduloituneet
2nd plur. moduloitukaa älkää moduloituko 2nd plur. olkaa moduloituneet älkää olko moduloituneet
3rd plur. moduloitukoot älkööt moduloituko 3rd plur. olkoot moduloituneet älkööt olko moduloituneet
passive moduloiduttakoon älköön moduloiduttako passive olkoon moduloiduttu älköön olko moduloiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moduloitunen en moduloitune 1st sing. lienen moduloitunut en liene moduloitunut
2nd sing. moduloitunet et moduloitune 2nd sing. lienet moduloitunut et liene moduloitunut
3rd sing. moduloitunee ei moduloitune 3rd sing. lienee moduloitunut ei liene moduloitunut
1st plur. moduloitunemme emme moduloitune 1st plur. lienemme moduloituneet emme liene moduloituneet
2nd plur. moduloitunette ette moduloitune 2nd plur. lienette moduloituneet ette liene moduloituneet
3rd plur. moduloitunevat eivät moduloitune 3rd plur. lienevät moduloituneet eivät liene moduloituneet
passive moduloiduttaneen ei moduloiduttane passive lienee moduloiduttu ei liene moduloiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st moduloitua present moduloituva moduloiduttava
long 1st2 moduloituakseen past moduloitunut moduloiduttu
2nd inessive1 moduloituessa moduloiduttaessa agent1, 3 moduloituma
instructive moduloituen negative moduloitumaton
3rd inessive moduloitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative moduloitumasta
illative moduloitumaan
adessive moduloitumalla
abessive moduloitumatta
instructive moduloituman moduloiduttaman
4th nominative moduloituminen
partitive moduloitumista
5th2 moduloitumaisillaan

Related termsEdit