Finnish edit

Etymology edit

nais- +‎ nisä +‎ -inen +‎ -yys

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈnɑi̯sˌnisæi̯syːs/, [ˈnɑ̝i̯s̠ˌnis̠æi̯s̠yːs̠]
  • Rhymes: -isæisyːs
  • Syllabification(key): nais‧ni‧säi‧syys

Noun edit

naisnisäisyys

  1. (pathology) gynecomastia

Declension edit

Inflection of naisnisäisyys (Kotus type 40*F/kalleus, t-d gradation)
nominative naisnisäisyys naisnisäisyydet
genitive naisnisäisyyden naisnisäisyyksien
partitive naisnisäisyyttä naisnisäisyyksiä
illative naisnisäisyyteen naisnisäisyyksiin
singular plural
nominative naisnisäisyys naisnisäisyydet
accusative nom. naisnisäisyys naisnisäisyydet
gen. naisnisäisyyden
genitive naisnisäisyyden naisnisäisyyksien
partitive naisnisäisyyttä naisnisäisyyksiä
inessive naisnisäisyydessä naisnisäisyyksissä
elative naisnisäisyydestä naisnisäisyyksistä
illative naisnisäisyyteen naisnisäisyyksiin
adessive naisnisäisyydellä naisnisäisyyksillä
ablative naisnisäisyydeltä naisnisäisyyksiltä
allative naisnisäisyydelle naisnisäisyyksille
essive naisnisäisyytenä naisnisäisyyksinä
translative naisnisäisyydeksi naisnisäisyyksiksi
abessive naisnisäisyydettä naisnisäisyyksittä
instructive naisnisäisyyksin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of naisnisäisyys (Kotus type 40*F/kalleus, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative naisnisäisyyteni naisnisäisyyteni
accusative nom. naisnisäisyyteni naisnisäisyyteni
gen. naisnisäisyyteni
genitive naisnisäisyyteni naisnisäisyyksieni
partitive naisnisäisyyttäni naisnisäisyyksiäni
inessive naisnisäisyydessäni naisnisäisyyksissäni
elative naisnisäisyydestäni naisnisäisyyksistäni
illative naisnisäisyyteeni naisnisäisyyksiini
adessive naisnisäisyydelläni naisnisäisyyksilläni
ablative naisnisäisyydeltäni naisnisäisyyksiltäni
allative naisnisäisyydelleni naisnisäisyyksilleni
essive naisnisäisyytenäni naisnisäisyyksinäni
translative naisnisäisyydekseni naisnisäisyyksikseni
abessive naisnisäisyydettäni naisnisäisyyksittäni
instructive
comitative naisnisäisyyksineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative naisnisäisyytesi naisnisäisyytesi
accusative nom. naisnisäisyytesi naisnisäisyytesi
gen. naisnisäisyytesi
genitive naisnisäisyytesi naisnisäisyyksiesi
partitive naisnisäisyyttäsi naisnisäisyyksiäsi
inessive naisnisäisyydessäsi naisnisäisyyksissäsi
elative naisnisäisyydestäsi naisnisäisyyksistäsi
illative naisnisäisyyteesi naisnisäisyyksiisi
adessive naisnisäisyydelläsi naisnisäisyyksilläsi
ablative naisnisäisyydeltäsi naisnisäisyyksiltäsi
allative naisnisäisyydellesi naisnisäisyyksillesi
essive naisnisäisyytenäsi naisnisäisyyksinäsi
translative naisnisäisyydeksesi naisnisäisyyksiksesi
abessive naisnisäisyydettäsi naisnisäisyyksittäsi
instructive
comitative naisnisäisyyksinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative naisnisäisyytemme naisnisäisyytemme
accusative nom. naisnisäisyytemme naisnisäisyytemme
gen. naisnisäisyytemme
genitive naisnisäisyytemme naisnisäisyyksiemme
partitive naisnisäisyyttämme naisnisäisyyksiämme
inessive naisnisäisyydessämme naisnisäisyyksissämme
elative naisnisäisyydestämme naisnisäisyyksistämme
illative naisnisäisyyteemme naisnisäisyyksiimme
adessive naisnisäisyydellämme naisnisäisyyksillämme
ablative naisnisäisyydeltämme naisnisäisyyksiltämme
allative naisnisäisyydellemme naisnisäisyyksillemme
essive naisnisäisyytenämme naisnisäisyyksinämme
translative naisnisäisyydeksemme naisnisäisyyksiksemme
abessive naisnisäisyydettämme naisnisäisyyksittämme
instructive
comitative naisnisäisyyksinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative naisnisäisyytenne naisnisäisyytenne
accusative nom. naisnisäisyytenne naisnisäisyytenne
gen. naisnisäisyytenne
genitive naisnisäisyytenne naisnisäisyyksienne
partitive naisnisäisyyttänne naisnisäisyyksiänne
inessive naisnisäisyydessänne naisnisäisyyksissänne
elative naisnisäisyydestänne naisnisäisyyksistänne
illative naisnisäisyyteenne naisnisäisyyksiinne
adessive naisnisäisyydellänne naisnisäisyyksillänne
ablative naisnisäisyydeltänne naisnisäisyyksiltänne
allative naisnisäisyydellenne naisnisäisyyksillenne
essive naisnisäisyytenänne naisnisäisyyksinänne
translative naisnisäisyydeksenne naisnisäisyyksiksenne
abessive naisnisäisyydettänne naisnisäisyyksittänne
instructive
comitative naisnisäisyyksinenne
third-person possessor
singular plural
nominative naisnisäisyytensä naisnisäisyytensä
accusative nom. naisnisäisyytensä naisnisäisyytensä
gen. naisnisäisyytensä
genitive naisnisäisyytensä naisnisäisyyksiensä
partitive naisnisäisyyttään
naisnisäisyyttänsä
naisnisäisyyksiään
naisnisäisyyksiänsä
inessive naisnisäisyydessään
naisnisäisyydessänsä
naisnisäisyyksissään
naisnisäisyyksissänsä
elative naisnisäisyydestään
naisnisäisyydestänsä
naisnisäisyyksistään
naisnisäisyyksistänsä
illative naisnisäisyyteensä naisnisäisyyksiinsä
adessive naisnisäisyydellään
naisnisäisyydellänsä
naisnisäisyyksillään
naisnisäisyyksillänsä
ablative naisnisäisyydeltään
naisnisäisyydeltänsä
naisnisäisyyksiltään
naisnisäisyyksiltänsä
allative naisnisäisyydelleen
naisnisäisyydellensä
naisnisäisyyksilleen
naisnisäisyyksillensä
essive naisnisäisyytenään
naisnisäisyytenänsä
naisnisäisyyksinään
naisnisäisyyksinänsä
translative naisnisäisyydekseen
naisnisäisyydeksensä
naisnisäisyyksikseen
naisnisäisyyksiksensä
abessive naisnisäisyydettään
naisnisäisyydettänsä
naisnisäisyyksittään
naisnisäisyyksittänsä
instructive
comitative naisnisäisyyksineen
naisnisäisyyksinensä