Open main menu

Contents

FinnishEdit

(index ni)

EtymologyEdit

niemi +‎ -ke

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈnie̯mekeˣ/, [ˈnie̞̯me̞ke̞(ʔ)]
  • Hyphenation: nie‧me‧ke

NounEdit

niemeke

  1. Promontory.

DeclensionEdit

Inflection of niemeke (Kotus type 48/hame, kk-k gradation)
nominative niemeke niemekkeet
genitive niemekkeen niemekkeiden
niemekkeitten
partitive niemekettä niemekkeitä
illative niemekkeeseen niemekkeisiin
niemekkeihin
singular plural
nominative niemeke niemekkeet
accusative nom. niemeke niemekkeet
gen. niemekkeen
genitive niemekkeen niemekkeiden
niemekkeitten
partitive niemekettä niemekkeitä
inessive niemekkeessä niemekkeissä
elative niemekkeestä niemekkeistä
illative niemekkeeseen niemekkeisiin
niemekkeihin
adessive niemekkeellä niemekkeillä
ablative niemekkeeltä niemekkeiltä
allative niemekkeelle niemekkeille
essive niemekkeenä niemekkeinä
translative niemekkeeksi niemekkeiksi
instructive niemekkein
abessive niemekkeettä niemekkeittä
comitative niemekkeineen