1. To localize.


Inflection of paikallistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paikallistan en paikallista 1st sing. olen paikallistanut en ole paikallistanut
2nd sing. paikallistat et paikallista 2nd sing. olet paikallistanut et ole paikallistanut
3rd sing. paikallistaa ei paikallista 3rd sing. on paikallistanut ei ole paikallistanut
1st plur. paikallistamme emme paikallista 1st plur. olemme paikallistaneet emme ole paikallistaneet
2nd plur. paikallistatte ette paikallista 2nd plur. olette paikallistaneet ette ole paikallistaneet
3rd plur. paikallistavat eivät paikallista 3rd plur. ovat paikallistaneet eivät ole paikallistaneet
passive paikallistetaan ei paikallisteta passive on paikallistettu ei ole paikallistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paikallistin en paikallistanut 1st sing. olin paikallistanut en ollut paikallistanut
2nd sing. paikallistit et paikallistanut 2nd sing. olit paikallistanut et ollut paikallistanut
3rd sing. paikallisti ei paikallistanut 3rd sing. oli paikallistanut ei ollut paikallistanut
1st plur. paikallistimme emme paikallistaneet 1st plur. olimme paikallistaneet emme olleet paikallistaneet
2nd plur. paikallistitte ette paikallistaneet 2nd plur. olitte paikallistaneet ette olleet paikallistaneet
3rd plur. paikallistivat eivät paikallistaneet 3rd plur. olivat paikallistaneet eivät olleet paikallistaneet
passive paikallistettiin ei paikallistettu passive oli paikallistettu ei ollut paikallistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paikallistaisin en paikallistaisi 1st sing. olisin paikallistanut en olisi paikallistanut
2nd sing. paikallistaisit et paikallistaisi 2nd sing. olisit paikallistanut et olisi paikallistanut
3rd sing. paikallistaisi ei paikallistaisi 3rd sing. olisi paikallistanut ei olisi paikallistanut
1st plur. paikallistaisimme emme paikallistaisi 1st plur. olisimme paikallistaneet emme olisi paikallistaneet
2nd plur. paikallistaisitte ette paikallistaisi 2nd plur. olisitte paikallistaneet ette olisi paikallistaneet
3rd plur. paikallistaisivat eivät paikallistaisi 3rd plur. olisivat paikallistaneet eivät olisi paikallistaneet
passive paikallistettaisiin ei paikallistettaisi passive olisi paikallistettu ei olisi paikallistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. paikallista älä paikallista 2nd sing. ole paikallistanut älä ole paikallistanut
3rd sing. paikallistakoon älköön paikallistako 3rd sing. olkoon paikallistanut älköön olko paikallistanut
1st plur. paikallistakaamme älkäämme paikallistako 1st plur. olkaamme paikallistaneet älkäämme olko paikallistaneet
2nd plur. paikallistakaa älkää paikallistako 2nd plur. olkaa paikallistaneet älkää olko paikallistaneet
3rd plur. paikallistakoot älkööt paikallistako 3rd plur. olkoot paikallistaneet älkööt olko paikallistaneet
passive paikallistettakoon älköön paikallistettako passive olkoon paikallistettu älköön olko paikallistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paikallistanen en paikallistane 1st sing. lienen paikallistanut en liene paikallistanut
2nd sing. paikallistanet et paikallistane 2nd sing. lienet paikallistanut et liene paikallistanut
3rd sing. paikallistanee ei paikallistane 3rd sing. lienee paikallistanut ei liene paikallistanut
1st plur. paikallistanemme emme paikallistane 1st plur. lienemme paikallistaneet emme liene paikallistaneet
2nd plur. paikallistanette ette paikallistane 2nd plur. lienette paikallistaneet ette liene paikallistaneet
3rd plur. paikallistanevat eivät paikallistane 3rd plur. lienevät paikallistaneet eivät liene paikallistaneet
passive paikallistettaneen ei paikallistettane passive lienee paikallistettu ei liene paikallistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st paikallistaa present paikallistava paikallistettava
long 1st2 paikallistaakseen past paikallistanut paikallistettu
2nd inessive1 paikallistaessa paikallistettaessa agent1, 3 paikallistama
instructive paikallistaen negative paikallistamaton
3rd inessive paikallistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative paikallistamasta
illative paikallistamaan
adessive paikallistamalla
abessive paikallistamatta
instructive paikallistaman paikallistettaman
4th nominative paikallistaminen
partitive paikallistamista
5th2 paikallistamaisillaan