Contents

FinnishEdit

NounEdit

parametri

  1. parameter

DeclensionEdit

Inflection of parametri (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative parametri parametrit
genitive parametrin parametrien
partitive parametria parametreja
illative parametriin parametreihin
singular plural
nominative parametri parametrit
accusative nom. parametri parametrit
gen. parametrin
genitive parametrin parametrien
partitive parametria parametreja
inessive parametrissa parametreissa
elative parametrista parametreista
illative parametriin parametreihin
adessive parametrilla parametreilla
ablative parametrilta parametreilta
allative parametrille parametreille
essive parametrina parametreina
translative parametriksi parametreiksi
instructive parametrein
abessive parametritta parametreitta
comitative parametreineen

ItalianEdit