Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pitää +‎ -ytyä

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpitæy̯tyæˣ/, [ˈpit̪æy̯ˌt̪yæ(ʔ)]
  • Hyphenation: pi‧täy‧ty‧ä

VerbEdit

pitäytyä

  1. to hold on to, to stick to, to adhere

ConjugationEdit

Inflection of pitäytyä (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pitäydyn en pitäydy 1st sing. olen pitäytynyt en ole pitäytynyt
2nd sing. pitäydyt et pitäydy 2nd sing. olet pitäytynyt et ole pitäytynyt
3rd sing. pitäytyy ei pitäydy 3rd sing. on pitäytynyt ei ole pitäytynyt
1st plur. pitäydymme emme pitäydy 1st plur. olemme pitäytyneet emme ole pitäytyneet
2nd plur. pitäydytte ette pitäydy 2nd plur. olette pitäytyneet ette ole pitäytyneet
3rd plur. pitäytyvät eivät pitäydy 3rd plur. ovat pitäytyneet eivät ole pitäytyneet
passive pitäydytään ei pitäydytä passive on pitäydytty ei ole pitäydytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pitäydyin en pitäytynyt 1st sing. olin pitäytynyt en ollut pitäytynyt
2nd sing. pitäydyit et pitäytynyt 2nd sing. olit pitäytynyt et ollut pitäytynyt
3rd sing. pitäytyi ei pitäytynyt 3rd sing. oli pitäytynyt ei ollut pitäytynyt
1st plur. pitäydyimme emme pitäytyneet 1st plur. olimme pitäytyneet emme olleet pitäytyneet
2nd plur. pitäydyitte ette pitäytyneet 2nd plur. olitte pitäytyneet ette olleet pitäytyneet
3rd plur. pitäytyivät eivät pitäytyneet 3rd plur. olivat pitäytyneet eivät olleet pitäytyneet
passive pitäydyttiin ei pitäydytty passive oli pitäydytty ei ollut pitäydytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pitäytyisin en pitäytyisi 1st sing. olisin pitäytynyt en olisi pitäytynyt
2nd sing. pitäytyisit et pitäytyisi 2nd sing. olisit pitäytynyt et olisi pitäytynyt
3rd sing. pitäytyisi ei pitäytyisi 3rd sing. olisi pitäytynyt ei olisi pitäytynyt
1st plur. pitäytyisimme emme pitäytyisi 1st plur. olisimme pitäytyneet emme olisi pitäytyneet
2nd plur. pitäytyisitte ette pitäytyisi 2nd plur. olisitte pitäytyneet ette olisi pitäytyneet
3rd plur. pitäytyisivät eivät pitäytyisi 3rd plur. olisivat pitäytyneet eivät olisi pitäytyneet
passive pitäydyttäisiin ei pitäydyttäisi passive olisi pitäydytty ei olisi pitäydytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pitäydy älä pitäydy 2nd sing. ole pitäytynyt älä ole pitäytynyt
3rd sing. pitäytyköön älköön pitäytykö 3rd sing. olkoon pitäytynyt älköön olko pitäytynyt
1st plur. pitäytykäämme älkäämme pitäytykö 1st plur. olkaamme pitäytyneet älkäämme olko pitäytyneet
2nd plur. pitäytykää älkää pitäytykö 2nd plur. olkaa pitäytyneet älkää olko pitäytyneet
3rd plur. pitäytykööt älkööt pitäytykö 3rd plur. olkoot pitäytyneet älkööt olko pitäytyneet
passive pitäydyttäköön älköön pitäydyttäkö passive olkoon pitäydytty älköön olko pitäydytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pitäytynen en pitäytyne 1st sing. lienen pitäytynyt en liene pitäytynyt
2nd sing. pitäytynet et pitäytyne 2nd sing. lienet pitäytynyt et liene pitäytynyt
3rd sing. pitäytynee ei pitäytyne 3rd sing. lienee pitäytynyt ei liene pitäytynyt
1st plur. pitäytynemme emme pitäytyne 1st plur. lienemme pitäytyneet emme liene pitäytyneet
2nd plur. pitäytynette ette pitäytyne 2nd plur. lienette pitäytyneet ette liene pitäytyneet
3rd plur. pitäytynevät eivät pitäytyne 3rd plur. lienevät pitäytyneet eivät liene pitäytyneet
passive pitäydyttäneen ei pitäydyttäne passive lienee pitäydytty ei liene pitäydytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pitäytyä present pitäytyvä pitäydyttävä
long 1st2 pitäytyäkseen past pitäytynyt pitäydytty
2nd inessive1 pitäytyessä pitäydyttäessä agent1, 3 pitäytymä
instructive pitäytyen negative pitäytymätön
3rd inessive pitäytymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pitäytymästä
illative pitäytymään
adessive pitäytymällä
abessive pitäytymättä
instructive pitäytymän pitäydyttämän
4th nominative pitäytyminen
partitive pitäytymistä
5th2 pitäytymäisillään